Светот на Ракометот

Денешни натпревари во Лигата на шампионите

29.02.2020

Денеска ќе се одиграат пет средби од последното коло на групната фаза во Лигата на шампионите во групите “А“ и “Б“, а ќе се одигра и еден реванш-натпревар од плеј-офот во...

читај повеќе >

ИХФ одреди кој ќе ги организира СП во 2025 и 2027 години

29.02.2020

ИХФ на конгресот во Каиро ги одреди домаќините на следните светски првенства во машка и во женска конкуренција. Во 2025 година, машкото СП ќе биде во заедничка организација на...

читај повеќе >

Организатори на Светските првенства во младинските категории

29.02.2020

Македонија продолжува со традицијата да организира големи ракометни манифестации. На конгресот на ИХФ во Каиро беше прифатена кандидатурата на нашата земја за...

читај повеќе >

Идеален тим на СЕХА-лигата за февруари

28.02.2020

По осминафиналните дуели во овој месец, СЕХА-лигата го одреди идеалниот им на февруари, а во него се најде и поранешното крило на Металург, а сега на Еурофарм Пелистер, Бојн...

читај повеќе >

За баражот за СП 2021, Македонија е во групата на неносители

27.02.2020

ЕХФ го објави изгледот на барабаните за баражите за СП 2021 во Египет. За жал, поради лошиот пласман на ЕП 2020, Македонија падна во групата на неносители, што значи дека ќе имаме...

читај повеќе >

Распоред и сатница на последното коло во Лигата на шампионите

26.02.2020

Денеска почна последното коло од групната фаза на Лигата на шампионите за групите „А“ и „Б“. Екипата на Фленсбург извојува победа против тимот на Цеље, со резултат 29:26...

читај повеќе >

Шпанија победник на Медитеранските игри во Атина

24.02.2020

Кадетската ракометна селекција на Шпанија е победник на 17-те младински Медитерански игри што се одржуваа во Атина, Грција. Во финалето на Игрите, шпанските кадети ги победија...

читај повеќе >

(Видео) Топ 5 најдобри одбрани во 13. коло на групната фаза на Лигата на шампионите

24.02.2020

Маркетинг тимот на ЕХФ ги објави и најдобрите пет одбрани на голманите од 13. коло на Лигата на шампионите. . Се истакнаа следните голмани: 5. Арпад Штербик (Веспрем) 4. Иван...

читај повеќе >

(Видео) Топ 5 најубави голови на 13. коло на Лигата на шампионите

24.02.2020

Маркетинг тимот на ЕХФ ги одбра најубавите пет голови во 13. коло на Лигата на шампионите, а за најубав е избран голот на Дмитро Дорошчук од Мотор Запорожје. . Автори на...

читај повеќе >

(Видео) Идеален тим на 13. коло на Лигата на шампионите

24.02.2020

По завршувањето на сите натпревари, маркетинг службата на ЕХФ го објави идеалниот тим на 13. коло на Лигата на шампионите. Видеото можете да го погледнете ОВДЕ. . Идеален...

читај повеќе >