Светот на Ракометот

Данска е шампион на Европа во ракомет на песок во двете конкуренции

08.07.2019

Во Старе Јаблонки во Полска заврши ЕП во ракомет на песок, а заврши со триумф на Данска во машка и во женска конкуренција. . Мажи: Натпревар за третото место:  Унгарија -...

читај повеќе >

Претпоследно и последно место за нашите селекции на ЕП во ракомет на песок

07.07.2019

Во Старе Јаблонки во Полска за македонските селекции заврши ЕП во ракомет на песок. За жал, завршивме со освојувањето на претпоследното (мажи) и последното (жени) места во...

читај повеќе >

Македонските репрезентации ќе се обидат да не бидат последни на ЕП во ракомет на песок

07.07.2019

Со нови порази нашите две репрезентации на ЕП во ракомет на песок дојдоа во ситуација утре да се борат за избегнување на последното место. . Мажи: Словенија - Македонија  2:0...

читај повеќе >

За Металург потпиша талентираниот голман Даниел Ѓорѓески

06.07.2019

Металург денеска се засили на голманската позиција. Нов голман во нашиот тим ќе биде талентираниот Даниел Ѓорѓески, кој ќе ги надомести заминувањата на Мартин Томовски и на...

читај повеќе >

Македонските селекции со нови порази на ЕП во ракомет на песок

05.07.2019

И машката и женската репрезентации на Македонија се поразени во последното коло на групите во кои се разигруваа пласманите од 13. до 20. места. По овие порази нашите две...

читај повеќе >

Македонија е трета европска ракометна сила на клупски план

05.07.2019

Македонија го доби највисокиот клупски ранкинг во својата историјата. На најновата ранг-листа Македонија има 115 освоени бода и забележа скок од четири места, па сега е...

читај повеќе >

Данило Брестовац го објави поширокиот список на кадети за подготовките за СП

05.07.2019

Селекторот на машката кадетска ракометна репрезентација, Данило Брестовац, го објавува списокот на повикани ракометари за собир во рамките на подготвителниот период за...

читај повеќе >

Девојките засега поуспешни од мажите на ЕП во ракомет на песок

04.07.2019

Во Старе Јаблонки во Полска продолжија натпреварите од втората фаза на ЕП во ракомет на песок. Двете наши селекции разигруваат за пласман од 13. до 20. места. . Машката...

читај повеќе >

Македонските репрезентации во ракомет на песок ги загубија и денешните средби

03.07.2019

Во Старе Јаблонки (Полска) заврши групната фаза од ЕП во ракомет на песок. Двете наши репрезентации и денеска ги загубија своите средби и групната фаза ја завршија на...

читај повеќе >

Лош ден за македонските репрезентации во ракомет на песок

02.07.2019

Четири средби и четири порази забележаа нашите репрезентации во ракомет на песок на ЕП во Полска. . Машката репрезентација загуби од Украина и од Италија: Украина -...

читај повеќе >