Светот на Ракометот

ЕХФ ПОТВРДИ: МЕТАЛУРГ ИМА НАЈДОБРА ОДБРАНА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

02.01.2013

Службената интернет страница на ЕХФ даде осврт на изминатите седум кола во Лигата на шампионите. Досега 10 екипи обезбедија место во Топ-16: Чеховски Медведи, Фленсбург,...

читај повеќе >

КЕНТИН МАХЕ ОД ГУМЕРСБАХ ЗАМИНУВА ВО ХАМБУРГ

31.12.2012

Кентин Махе (син на познатиот поранешен фудбалер Паскал Махе) потпиша договор со екипата на Хамбург. Интересно, договорот е со важност од 2014 година, иако постои можност, со...

читај повеќе >

ПАВЕЛ ХОРАК ОДБИ ДА ГО ПРОДОЛЖИ ДОГОВОРОТ СО ГЕПИНГЕН

31.12.2012

Чехот Павел Хорак (30) реши да не го продолжи договорот со Гепинген. Хорак во Гепинген игра на позиција лев бек, која ја дели со Момир Рниќ (25). Хорак во Гепинген отиде во 2007...

читај повеќе >

ЖАРКО МАРКОВИЌ: ЗОРАН КАСТРАТОВИЌ НЕМАШЕ РАЗБИРАЊЕ ЗА МОИТЕ ПРИЧИНИ

31.12.2012

Жарко Марковиќ, поранешниот ракометар на Металург, е разочаран од одлуката на Зоран Кастратовиќ, кој го избриша од списокот на ракометари за СП-2013 во Шпанија. Тој дури...

читај повеќе >

МАЛЕР: РАУЛ ЕНТРЕРИОС ЈА СКРШИ РАКАТА 15 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СП

31.12.2012

“Црвената фурија“ остана без еден од своите најдобри ракометари. Средниот бек на Барселона, Раул Ентрериос (31), ја скрши десната рака и ќе мора да оди на операција, што ќе го...

читај повеќе >

“Л’ЕКИП“ ГО СМЕСТИ КИРЕ ЛАЗАРОВ ВО ИДЕАЛНИОТ ТИМ ЗА 2012 ГОДИНА

30.12.2012

Францускиот спортски весник “Л’Екип“, на крајот на годината, традиционално го дава своето видување за изгледот на идеалниот состав за 2012 година. Голема почест за капитенот...

читај повеќе >

ГАБОР ЧАСАР ПОТПИША ЗА ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

29.12.2012

Еден од најдобрите унгарски ракометари, досегашниот централен бек на Веспрем, Габор Часар (Császár Gábor), потпиша за екипата на Пари Сен Жермен. Часар (28) потпиша договор до 2015...

читај повеќе >

НОВ РАКОМЕТАР ВО РЕДОВИТЕ НА МЕТАЛУРГ

16.12.2012

Металург потпиша тригодишен договор со младиот босански ракометар Игор Мандиќ (21 г, 196 см, 101 кг), кој игра на позиција лев бек. Мандиќ, кој е роден во Сараево, својата ракометна...

читај повеќе >

МЛАДЕН РАКЧЕВИЌ ОСТАНУВА ВО МЕТАЛУРГ

06.06.2012

Младен Ракчевиќ денес го продолжи договорот со Металург и следната сезона повторно ќе го гледаме на пикерската позиција. Ракчевиќ, кој успешно се опоравува по операцијата на...

читај повеќе >

ПРИСТИГНА И ВТОРОТО ЗАСИЛУВАЊЕ ВО МЕТАЛУРГ

05.06.2012

Во редовите на Металург пристигна второто засилување за новата сезона. Ни се приклучи српскиот интернационалец со богато интернационално искуство, десниот бек Милан...

читај повеќе >