Светот на Ракометот

ТАТРАН ПРЕШОВ СО НОВ ТРЕНЕР

04.01.2013

Ѓорѓе Рашиќ повеќе не е тренер на Татран Прешов. На неговото место дојде поранешниот играч на Татран, Роман Ламач. Според сопственикот на Татран, Мирослав Шмелиар, причината...

читај повеќе >

ИГОР ВОРИ И ФАХРУДИН МЕЛИЌ ПОТПИШАА ЗА ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН

04.01.2013

Пари Сен Жермен ги реализира своите најавени желби околу ангажманот на Игор Вори и Фахрудин Мелиќ. Двајцата потпишаа двегодишни договори со францускиот супертим, а ќе му се...

читај повеќе >

ПЕСНАТА “7 МЕТРИ“ ОД ГРУПАТА КЛОИ Е ИЗБРАНА ЗА ОФИЦИЈАЛНА ПЕСНА НА СП-2013 ВО ШПАНИЈА

04.01.2013

Пред почетокот на СП-2013 во Шпанија, одредена е и официјалната песна на првенството. Насловот на песната е “7 метри“ (“Siete metros“), а ја изведува групата Клои. Песната е дел од...

читај повеќе >

ТОП-30 БУЏЕТИ НА КЛУБОВИТЕ ОД ГЕРМАНИЈА, ШПАНИЈА И ОД ФРАНЦИЈА

03.01.2013

Реномираниот ракометен портал “Хандбал-ворд.ком“ ги истражуваше буџетите во трите најсилни ракометни лиги во Европа, германската, француската и шпанската. Порталот, иако...

читај повеќе >

УШТЕ ЕДНО ПОНИЖУВАЊЕ: КАРАБАТИЌ ОСТАНА И БЕЗ ОРДЕНОТ “ЛЕГИЈА НА ЧЕСТА“

03.01.2013

Никола Карабатиќ доживеа уште едно големо понижување, кога беше прескокнат при доделувањето на орденот “Легија на Честа“. Орденот го доделува претседателот на Франција, а...

читај повеќе >

ЕХФ ПОТВРДИ: МЕТАЛУРГ ИМА НАЈДОБРА ОДБРАНА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

02.01.2013

Службената интернет страница на ЕХФ даде осврт на изминатите седум кола во Лигата на шампионите. Досега 10 екипи обезбедија место во Топ-16: Чеховски Медведи, Фленсбург,...

читај повеќе >

КЕНТИН МАХЕ ОД ГУМЕРСБАХ ЗАМИНУВА ВО ХАМБУРГ

31.12.2012

Кентин Махе (син на познатиот поранешен фудбалер Паскал Махе) потпиша договор со екипата на Хамбург. Интересно, договорот е со важност од 2014 година, иако постои можност, со...

читај повеќе >

ПАВЕЛ ХОРАК ОДБИ ДА ГО ПРОДОЛЖИ ДОГОВОРОТ СО ГЕПИНГЕН

31.12.2012

Чехот Павел Хорак (30) реши да не го продолжи договорот со Гепинген. Хорак во Гепинген игра на позиција лев бек, која ја дели со Момир Рниќ (25). Хорак во Гепинген отиде во 2007...

читај повеќе >

ЖАРКО МАРКОВИЌ: ЗОРАН КАСТРАТОВИЌ НЕМАШЕ РАЗБИРАЊЕ ЗА МОИТЕ ПРИЧИНИ

31.12.2012

Жарко Марковиќ, поранешниот ракометар на Металург, е разочаран од одлуката на Зоран Кастратовиќ, кој го избриша од списокот на ракометари за СП-2013 во Шпанија. Тој дури...

читај повеќе >

МАЛЕР: РАУЛ ЕНТРЕРИОС ЈА СКРШИ РАКАТА 15 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СП

31.12.2012

“Црвената фурија“ остана без еден од своите најдобри ракометари. Средниот бек на Барселона, Раул Ентрериос (31), ја скрши десната рака и ќе мора да оди на операција, што ќе го...

читај повеќе >