Светот на Ракометот

ЖУАНИН (ХУАН ГАРСИЈА ЛОРЕНЗАНА) Е НА ЧЕКОР ОД 2000 ГОЛОВИ ВО АСОБАЛ-ЛИГАТА

31.03.2013

Левото крило на Барселона, Хуан Гарсија Лорензана, е на само седум гола од магичната бројка - 2000 постигнати гола во Асобал-лигата. Гарсија, кој е најдобар стрелец во историјата...

читај повеќе >

УШТЕ ЕДЕН РАКОМЕТАР ГО НАПУШТА АТЛЕТИКО МАДРИД

31.03.2013

Се реализира трансферот на десното крило на Атлетико Мадрид, Роберо Гарсија Парондо (33), во Пик Сегед. Од поодамна најавуван, договорот е потпишан на 29 март. Заедно со Парондо...

читај повеќе >

ПОКРЕНАТА Е КАМПАЊА ЗА СПАС НА РЕАЛ АДЕМАР ЛЕОН

31.03.2013

Под мотото “СОС за Адемар Леон“, покрената е кампања за спас од тешката финансиска ситуација во која западна славниот шпански клуб. Големите долгови и четирите неисплатени...

читај повеќе >

ГОРАЗД ШКОФ ЗАМИНА ВО КРЕТЕЈ

31.03.2013

Голманот на Цимос Копер, Горазд Шкоф (36), доби согласност од својата досегашна екипа и замина во францускиот тим Кретеј, каде ќе ја заврши сезоната. Шкоф во Кретеј треба да го...

читај повеќе >

ОСЛАБЕНИОТ СОСТАВ НА КАДЕТСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА Е ПОСЛЕДЕН ВО БУГОЈНО. ФОТОГАЛЕРИЈА

31.03.2013

По добрите партии против силните селекции на Хрватска и Словачка, нашите кадети загубија од Катар, 18:21 (8:13) и го зазедоа последното место во групата А. Табела, група...

читај повеќе >

ДВЕ ПОБЕДИ НА НАШАТА МЛАДИНСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА (94/95 ГОДИШТЕ)

31.03.2013

Паралелно со кадетите во Бугојно настапуваат и нашите младинци. По две одиграни кола имаме две победи. Утре во 16.30 часот играме за прво место со репрезентацијата на...

читај повеќе >

МИНИМАЛНИ ПОРАЗИ НА НАШАТА КАДЕТСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

31.03.2013

Нашата кадетска репрезентација во ослабен состав (без Нелоски, Талески и Г.Крстевски - сите тојца повредени) учествува на големиот турнир во Бугојно (БиХ). И покрај ослабениот...

читај повеќе >

КИЛ ПОДОБАР ОД ХАМБУРГ. НОВ ПОРАЗ НА ГУМЕРСБАХ НА БОРКО РИСТОВСКИ

30.03.2013

Во големото дерби на 27. коло на Бундес-лигата, екипата на Кил го совлада Хамбург, со резултат 30:27 (13:11). На Хамбург не му помогнаа ниту тринаесте гола на хрватското трио: Дувњак...

читај повеќе >

ВИДЕО – ТЕПАЧКА НА ТРИБИНИТЕ ЗА ВРЕМЕ НА СРПСКОТО ДЕРБИ. ВОЈВОДИНА ПОДОБРА ОД ПАРТИЗАН

30.03.2013

Војводина успеа да го победи Партизан во дербито на 21. коло на српската Суперлига и, на пет кола до крајот, има подобри шанси за освојување на првенството. Во својата сала...

читај повеќе >