Светот на Ракометот

Денеска ќе бидат познати составите на групите за ЕП 2020

28.06.2019

Во Виена денеска ќе се влечат групите за претстојното ЕП во сениорска машка конкуренција, што во јануари 2020 година, ќе се игра во Шведска, Австрија и во Норвешка. Македонија...

читај повеќе >

Грузиското десно крило Реваз Чантурија се врати во Металург

28.06.2019

Во новата сезона боите на Металург ќе ги брани грузиското десно крило Реваз Чантурија (37), кој по девет години се враќа во Автокоманда, каде и ја започна својата...

читај повеќе >

Вардар одбраната на титулата ќе ја почне од групата “Б“ на групната фаза на Лигата на шампионите

27.06.2019

Во Виена заврши ждрепката за групите “А“ и “Б“. Во овие групи наш претставник е екипата на Вардар, која својата одбрана на шампионската титула ќе ја почне од групата “Б“ на...

читај повеќе >

Познат е изгледот на групите “Ц“ и “Д“ од Лигата на шампионите

27.06.2019

Во Виена заврши ждрепката за групите “Ц“ и “Д“. Во овие групи наш претставник е екипата на Еурофарм Работник, која ќе биде дел од групата “Ц“. . Група...

читај повеќе >

Денеска ќе се дознаат составите на групите во Лигата на шампионите

27.06.2019

Во Виена денеска ќе се дознаат составите на групите за новата сезона во Лигата на шампионите. Ждрепката ќе се влече со почеток во 18 часот. . (Групи “А“ и “Б“) Шешир 1: Вардар...

читај повеќе >

(Видео) Топ 5 голмански одбрани од последните две кола на квалификациите за ЕП 2020

26.06.2019

ЕХФ ги објави и најдобрите пет голмански одбрани на последните две кола од квалификациите за ЕП 2020. . 5. Филип Ивиќ  (Хрватска) 4. Артур Кугис  (Летонија) 3. Тордур Гутесен ...

читај повеќе >

Топ 5 голови на последните две кола од квалификациите за ЕП 2020

25.06.2019

ЕХФ ги објави петте најубави голови на последните две кола од квалификациите за ЕП 2020. . 5. Андре Шмид  (Швајцарија) 4. Иван Карачиќ  (БиХ) 3. Јонас Трухановичиус ...

читај повеќе >

(Видео) ЕХФ го објави идеалниот тим на последните две кола од квалификациите за ЕП 2020

25.06.2019

ЕХФ го објави идеалниот тим на последните две кола од квалификациите за ЕП 2020. Изборот во најмала рака е чуден, но поглете ги ракометарите кои го сочинуваат. . Голман:  Јан...

читај повеќе >

Распоред на натпреварите на македонските селекции на ЕП во ракомет на плажа

24.06.2019

Македонската селекција во ракомет на плажа, под раководство на селекторот Сашо Србиновски, засилено се подготвува за Европското првенство во Старе Јаблонки во Полска, кое...

читај повеќе >

Македонија очекувано во вториот барабан

17.06.2019

ЕХФ денеска ги објави барабаните за ЕП 2020. Македонија очекувано се најде е во вториот барабан, а првото место освоено во групата ни донесе привилегија да не играме со...

читај повеќе >