Репрезентации

Данска не дозволи изненадување во Алборг

14.03.2021

Селекцијата на Данска ни врати за поразот во Скопје, откако пред малку во Алборг ја совлада Македонија со огромни 16 голови разлика, 37:21 (17:10). Ова е прв пораз на нашиот...

читај повеќе >

Миркуловски: Ова чудо не смее да остане како само добра епизода

11.03.2021

Повратникот во националниот тим, Филип Миркуловски, беше еден од нашите најдобри ракометари во победата против светскиот и олимписки шампион. Постигна три гола и обезбеди...

читај повеќе >

Лазаров: Ја шокиравме Данска. Горд сум на моите ракометари

11.03.2021

Денешниот натпревар против светскиот шампион, Данска, ќе влезе во аналите на нашиот најтрофеен спорт. Бледата во Египет Македонија денеска се претстави во сосема поинакво...

читај повеќе >

Деби од соништа за селекторот Лазаров, Данска капитулираше во Скопје

11.03.2021

Неверојатен старт на својата селекторска кариера има нашиот нов селектор Кире Лазаров, во Скопје е совладан актуелниот светски и олимписки шампион, Данска. Во натпревар за...

читај повеќе >

Селекторот Кире Лазаров го одржа првиот собир на сениорската репрезентација

06.03.2021

Новиот селектор на македонската сениорска репрезентација, Кире Лазаров, денеска ја имаше и првата прозивка на националниот тим, пред квалификацискиот двомеч со...

читај повеќе >

Селекторот Лазаров го скрати списокот на ракометари за квалификацискиот двомеч со Данска

26.02.2021

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Кире Лазаров, го објави списокот на повикани ракометари за репрезентативниот собир, по повод претстојните квалификациски...

читај повеќе >

Селекторот Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за квалификациските натпревари

19.02.2021

Новиот селектор на македонската сениорска репрезентација, Кирил Лазаров, го објави поширокиот список на ракометари за претстојните квалификациски натпревари со...

читај повеќе >

Кире Лазаров и официјално е новиот селектор на македонската репрезентација

13.02.2021

На вчерашниот состанок на Управниот Одбор на РФМ, донесена е одлуката Кире Лазаров да биде новиот селектор на машката сениорска репрезентација на Македонија. Одлуката ја...

читај повеќе >

(Видео) На СП во Египет е избран Ол-стар тимот. Хансен е МВП

31.01.2021

По завршувањето на натпреварувачкиот дел, на СП во Египет е објавен и Ол-стар тимот. Во овој најдобар тим на првенството се најдоа дури тројца репрезентативци на Шведска, како...

читај повеќе >

Данска е старо-новиот шампион, Шпанците се трети

31.01.2021

Во Египет заврши 27-то Светско првенство во ракомет. Денеска се одиграни последните две средби - малото и големото финале. Во натпреварот за третото место видовме лесна и...

читај повеќе >