Топ Вести

Репрезентации

ПОРТУГАЛИЈА ЈА СОВЛАДА ШВАЈЦАРИЈА

07.04.2013

Во натпреварот значаен за нас, селекцијата на Португалија ја совлада Швајцарија, со тесен резултат, 27:25 (14:14). Само што заврши и средбата Србија - Австрија. Нов кикс на нашиот...

читај повеќе >

НОВ ВИСОК ПОРАЗ НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

07.04.2013

Македонската репрезентација доживеа очекуван пораз од селекцијата на Шпанија. Во Гвадалахара загубивме со резултат 29:17 (12:8). Иако во списокот беа имињата на Кире Лазаров и на...

читај повеќе >

НАМЕСТО БОРКО РИСТОВСКИ, ВО ГВАДАЛАХАРА ПАТУВА НИКОЛА МИТРЕВСКИ. ВО СКОПЈЕ ОСТАНА И ВЕЛЕ МАРКОСКИ

05.04.2013

Според пишувањето на денешниот број на „Македонски спорт“, по синоќешниот последен тренинг на репрезентацијата пред патувањето за Шпанија, селекторот Ивица Обрван одлучи...

читај повеќе >

ПОРТУГАЛИЈА ЗАГУБИ ОГРОМЕН БОД. ПОРАЗ НА ХРВАТСКА. СИТЕ ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ

04.04.2013

Репрезентацијата на Швајцарија вечерва одигра за нас, откако му откина бод на нашиот лут противник, селекцијата на Португалија. По овој резултат ни требаат било какви јунски...

читај повеќе >

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП-2014 ВО ДАНСКА. ДЕНЕШНИ РЕЗУЛТАТИ

03.04.2013

Денеска се одиграни повеќе репрезентативни средби во сите седум квалификациски групи. Група 1: Македонија - Шпанија  17:24 (7:13) Група 2: Црна Гора - Израел  29:28 (12:15) Група...

читај повеќе >

ДРАМА ВО “МОРАЧА“. ЦРНА ГОРА ПОБЕДИ СО ГОЛОТ НА РАКЧЕВИЌ НА ШЕСТ СЕКУНДИ ДО КРАЈОТ

03.04.2013

Младен Ракчевиќ, со гол во последните шест секунди, ѝ донесе победа на селекцијата на Црна Гора и ја доближи до настап на ЕП. Црна Гора со тешки маки го совлада Израел, со...

читај повеќе >

СЛАБ ДЕН НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

03.04.2013

И покрај очигледната желба за успех и прикажаната борбеност, нашата селекција доживеа убедлив пораз против светскиот шампион Шпанија. Натпреварот го загубивме во нападот, а...

читај повеќе >

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: ОБРВАН – ВЕРУВАМ ВО РАКОМЕТАРИТЕ, ВЕРУВАМ ВО СЕБЕ

02.04.2013

На еден ден пред натпреварот со Шпанија, репрезентативците на Македонија се полни со елан и со оптимизам ја очекуваат средбата. Ивица Обрван: “Изненадувањата се можни во...

читај повеќе >

МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ГИ ЗАВРШИ ПОДГОТОВКИТЕ ВО “АВТОКОМАНДА“. ОД УТРЕ СЕ СЕЛИ ВО САЛАТА “БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

31.03.2013

Македонската репрезентација, вчера и денес, одржа три тренинга во нашата сала, “Автокоманда“. Под раководство на новиот селектор Обрван, репрезентативците имаа навистина...

читај повеќе >

ЈУНИОРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА ГО ОСВОИ ВТОРОТО МЕСТО НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО БУГОЈНО

31.03.2013

Јуниорите на Македонија остварија одличен успех на меѓународниот турнир “Ракометот е мојата иднина“ во Бугојно. Завршивме на второто место, со две победи и еден пораз. Во...

читај повеќе >