Интервју

Хорват: Секогаш тежнеам кон највисок пласман, така ќе биде и овој пат

09.06.2020

Актуелниот освојувач на Купот на Македонија полека но сигурно го составува тимот со кој ќе се обиде да се врати на блескавите ракометни патеки во Европа. Десното крило на...

читај повеќе >

Зорица Блажевска: „Храбрите жени сигурно газат во „машките“ ракометни води“

10.02.2020

Зорица Блажевска е претседателка на РК Металург и членка на УО на Ракометната федерација на Македонија. Лани таа стана прва и единствена жена на оваа функција во машката...

читај повеќе >

Жарко Пешевски: Кога ќе го дадете најдоброто од себе, сè е можно

15.03.2018

Интервју на пикерот на Металург за сајтот на СЕХА-лигата Топката во неговите раце најчесто им носи многу проблеми на неговите противници, бидејќи тој или постигнува гол, или...

читај повеќе >

СЕХА-интервју: Филип Кузмановски: Ни недостасува енергијата на Червар

26.02.2018

(Интервју на капитенот на Металург, Филип Кузмановски, за сајтот на СЕХА-лигата) Актуелниот вицешампион на Македонија, Металург, е клуб кој во изминатите неколку години им...

читај повеќе >

ЛУКА МРАКОВЧИЌ: ПРВИОТ НАСТАП ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ СЕ ПАМЕТИ ЦЕЛИОТ ЖИВОТ

04.10.2015

По само две одиграни кола во Лигата на шампионите, ЕХФ го нарече “Новиот маестро на Металург“, а навивачите веќе го слават како главна ѕвезда во клубот, заедно со Јанко...

читај повеќе >

ДАНИЕЛ ДУПЈАЧАНЕЦ: ЛУЃЕТО ВО МЕТАЛУРГ СЕ СО ПОБЕДНИЧКИ МЕНТАЛИТЕТ

03.10.2015

Беше еден од најдобрите на средбата со Кадетен Шафхаузен и одбрани тогаш кога тоа најмногу требаше. Беше меѓу најдобрите и на средбата против Работнички, на чии ракометари...

читај повеќе >

ЈАНКО БОЖОВИЌ: КОЈ НЕ ВЕРУВА ВО ПОБЕДАТА НЕ ТРЕБА ДА ИЗЛЕГУВА НА ТЕРЕН

29.09.2015

Јанко Божовиќ со своите настапи брзо ги освои срцата на македонските љубители на ракометот. Неговите игри во првите две кола на Лигата на шампионите го сместија на второто...

читај повеќе >

ЛЕВЧЕ КИТЕВСКИ: ПРЕД НАС Е ТЕШКА, НО И ИНТЕРЕСНА СЕЗОНА ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

24.09.2014

Пред самиот почеток сме на новата сезона на Лигата на шампионите. Ни претстојат нови битки и нови можности за самодокажување, за зацврстување на нашите позиции во...

читај повеќе >

МИРОСЛАВ КОЦИЌ: ЗА МЕНЕ Е ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ДА БИДАМ ДЕЛ ОД ТИМОТ НА МЕТАЛУРГ

04.07.2014

Мирослав Коциќ е новото засилување на Металург на голманската позиција и доаѓа како замена за Раде Мијатовиќ, кој кариерата ја продолжи во Унгарија. Коциќ е еден од...

читај повеќе >

ФИЛИП ТАЛЕСКИ, РАКОМЕТАР ЗА КОГО СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА

16.06.2014

Кога на 18-ет години предизвикува овации во преполната сала, кога неговото име го скандираат илјадници фанови - тогаш секако се работи за ракометар со вонсериски талент....

читај повеќе >