Интервју

РЕНАТО ВУГРИНЕЦ: ЗА БОИТЕ НА МЕТАЛУРГ ЌЕ СЕ БОРИМЕ КАКО ЛАВОВИ

06.02.2013

Ренато Вугринец е еден од двајцата Словенци во екипата на Металург. Во пресрет на битката за второто место во групата Ц, љубезно ни одговори на неколку прашања. Во Крањска...

читај повеќе >

АЦО ЈОНОВСКИ: ДОБРАТА ОДБРАНА ГО ДОБИВА НАТПРЕВАРОТ

19.01.2013

Аце Јоновски е специјалист за одбрана. Тој е вистински бедем пред голот на македонската репрезентација и на Металург. Особено добро Јоновски игра на ова СП. Заморот, по...

читај повеќе >

ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ: ПРЕКРАСНО Е ЧУВСТВОТО ПО ВЧЕРАШНАТА СРЕДБА

17.01.2013

Гоце Георгиевски е еден од јунаците на вчерашната средба против селекцијата на Русија и е стрелец на израмнувачкиот гол, кој ѝ донесе голема радост на македонската...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ: ПРЕКУ ТРУДОТ НА МНОГУ ГЕНЕРАЦИИ СТИГНАВМЕ ДО САМИОТ ВРВ

31.12.2012

Претседателе, често ќе прочитаме дека Металург денес го живее својот сон. Има ли тој сон свои корени ? - Секако дека има. Ниту еден клуб не е роден голем.  Секој клуб, па и нашиот...

читај повеќе >

ЛИНО ЧЕРВАР: МАКЕДОНИЈА ЗНАЕ ДА СЕ БОРИ ЗА СВОЈАТА ГОРДОСТ И ДОСТОИНСТВО

30.12.2012

Наставник, новинар, ракометен тренер, светски првак, олимписки шампион, политичар, пратеник, писател... Лино Червар (62). Хрват и Македонец. Роден е во селото Делиќи, со четири...

читај повеќе >

САКАМ ДА ЈА ЗАВРШАМ КАРИЕРАТА ВО МЕТАЛУРГ

01.12.2012

Ексклузивното интервју е преземено од дневникот “Вечер“. Словенечкиот ракометар Ренато Вугринец е една од најголемите ѕвезди во редовите на македонскиот шампион...

читај повеќе >

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА САЈТОТ НА МЕТАЛУРГ, ДАМИР БИЧАНИЌ: “ЗНАМ ШТО НЕ ЧЕКА ВО СКОПЈЕ“

29.11.2012

Дамир Бичаниќ, ракометар на Шамбери. “Металург секоја година прави изненадување во ЛШ, а годинава игра одлично и со добра ждрепка може да стигне и до четврт-финалето“, вели...

читај повеќе >

НАЈДОБРОТО ДОПРВА СЛЕДУВА

28.11.2012

Преземено од “Нова Македонија“. Ванчо Димовски, капитен на Металург. Ракометарот на Металург, Ванчо Димовски (33), зад себе има една од најдобрите години во неговата богата...

читај повеќе >

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ НА ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ ЗА САЈТОТ НА ЕХФ

16.11.2012

Филип Миркуловски: Не сме под притисок да победиме ! Играме подобро кога сме аутсајдери, вели ракометарот на Металург Скопје Филип Миркуловски пред натпреварот на неделата...

читај повеќе >

ИВАН ЧУПИЌ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА САЈТОТ НА МЕТАЛУРГ

14.11.2012

В недела очекувам празник на ракометот во Скопје   Иван Чупиќ, хрватскиот репрезентативец и десно крило на полски Киелце, противникот на Металург в недела, во 5. коло во...

читај повеќе >