Лига на Шампиони

Дупјачанец: На наредните средби од Лига Европа ќе мораме да играме многу подобро

20.10.2020

Еден од поистакнатите наши ракометари на денешната средба со Тулуз беше нашиот голман Дупјачанец, кој средбата ја заврши со девет одбрани. На прес-конференцијата по средбата...

читај повеќе >

Кастратовиќ: Проблемите во одбраната и загубените топки беа решавачки за поразот во овој меч

20.10.2020

На редовната прес-конференција по средбата, своето видување на текот на натпреварот го даде нашиот тренер Зоран Кастратовиќ, кој причините за поразот ги лоцираше во лошата...

читај повеќе >

Пораз на Металург на гостувањето кај Тулуз

20.10.2020

Металург го загуби првиот натпревар во Лига Европа. На гостувањето во Франција, поразени сме од екипата на Тулуз, со резултат 33:29 (18:15). Домашната екипа во најголем дел од...

читај повеќе >

Познати се составите на Тулуз и на Металург за денешната средба во Лига Европа

20.10.2020

Тренерите на Тулуз и на Металург, Филип Гарден и Зоран Кастратовиќ, ги објавија составите со кои двете екипи ќе го одиграат денешниот натпревар од првото коло на Лига...

читај повеќе >

Распоред на натпреварите од првото коло на групната фаза на Лига Европа

19.10.2020

Утре ќе се одигра некомплетното прво коло од групната фаза на Лига Европа. Ќе се одиграат девет средби, додека преостанатите три се одложени поради проблеми на екипите со...

читај повеќе >

Денеска, рано наутро, Металург замина за Франција

19.10.2020

Денеска, во утринските часови, Металург замина за Белград од каде има лет за Париз, а потоа и локален лет за Тулуз. Во Тулуз нашата делегација ќе пристигне околу 20...

читај повеќе >

Кастратовиќ: Тулуз има квалитетен тим и брза транзиција како најсилно оружје

17.10.2020

“Самиот факт дека ќе играме против екипа од францускиот шампионат доволно зборува за квалитетот на нашиот прв противник во Лигата на Европа. Во изминатите дваесетина дена...

читај повеќе >

Познати се сатниците на првите 6 средби на Металург во групната фаза на Лига Европа

07.10.2020

ЕХФ ги објави сатниците на првите шест натпревари на Металург во групната фаза на Лига Европа. Три од нив се играат во терминот од 18.45 часот, додека преостанатите три од 20.45...

читај повеќе >

Зорица Блажевска: Групата во која се најдовме ни носи мотив и многу можности

02.10.2020

Металург ги дозна своите противници во групната фаза. Избрани сме во групата “А“, заедно со екипите на Адемар Леон од Шпанија, Висла Плоцк од Полска, Чеховски Медведи од...

читај повеќе >

Познат е и распоредот на натпреварите на Металург во групната фаза на Лига Европа

02.10.2020

Познат е и распоредот на натпреварите на Металург во групната фаза. Тргнуваме со веројатно најтешкото гостување, кај екипата на Тулуз, за да во второто коло во Скопје ја...

читај повеќе >