Лига на Шампиони

Металург денеска ги добива противниците во групната фаза на Лигата на шампионите

29.06.2018

Денеска, со почеток во 12.30 часот, ќе се влече ждрепката за групната фаза во Лигата на шампионите. Металург повторно ќе биде дел од групите “Ц“ и “Д“ и при влечењето ќе...

читај повеќе >

Металург од прв шешир ќе ја чека ждрепката за групната фаза

20.06.2018

Металург е ставен меѓу двете најсилни екипи кои ќе бидат дел од групите “Ц“ и “Д“. Нашиот клуб, заедно со Висла Плоцк, е ставен во првиот шешир при извлекување на ждрепката...

читај повеќе >

Металург повторно е дел од Лигата на шампионите

18.06.2018

Прекрасни вести стигнаа од Глазгов, од каде пред малку стигна решението на Извршната Комисија на ЕХФ според кое Металург и оваа сезона ќе биде дел од Лигата на...

читај повеќе >

На состанокот на Извршната комисија на ЕХФ во Глазгов ќе се решава за апликацијата на Металург

06.06.2018

Металург и оваа година побара вајлд-карта за учество во Лигата на шампионите. За нашата, како и за апликациите на сите други заинтересирани екипи, ќе се решава на состанокот...

читај повеќе >

Металург повторно ќе аплицира за место во Лигата на шампионите

30.05.2018

Македонскиот вицешампион Металург повторно ќе аплицира за дополнително место во ракометната Лига на шампионите за наредната сезона. Во текот на наредната недела, преку...

читај повеќе >

Халил Јагањац номиниран за најдобар млад играч во Лигата на шампионите

20.04.2018

ЕХФ ги објави номинациите за ол-стар тимот во Лигата на шампионите, но и номинациите за најдобар тренер, најдобар дефанзивец и најдобар млад играч на сезоната. Нашиот Халил...

читај повеќе >

Сензационални резултати од првите осминафинални средби во Лигата на шампионите

25.03.2018

Со денешните две средби, комплетирани се првите натпревари од осминафиналната фаза воЛигата на шампионите. Општ впечаток е дека одамна во ова елитно натпреварување не се...

читај повеќе >

(Видео) Халил Јагањац меѓу најдобрите дебитанти во Лигата на шампионите

20.12.2017

Уште едно признание стигна за нашиот лев бек Халил Јагањац од ЕХФ. Тој е номиниран во групата од шест најдобри дебитанти во првиот дел на Лигата на шампионите, во тековната...

читај повеќе >

(Видео) Најдобрите голмански одбрани во Лигата на шампионите во 2017 година

15.12.2017

Маркетинг тимот на ЕХФ објави видео со најдобрите одбрани на голманите во Лигата на шампионите во 2017 година. За жал, меѓу 30-те одбрани нема остварувања на голманите на...

читај повеќе >

Халил Јагањац е првиот во Металург што ја мина границата од 100 гола во сезонава

13.12.2017

Халил Јагањац е првиот од ракометарите на Металург, кој во тековната сезона постигнал повеќе од 100 гола во натпреварите од Лигата на шампионите и од СЕХА-лигата,...

читај повеќе >