Лига на Шампиони

Норвешкиот шампион Елверум е првата пречка на патот на Металург

23.09.2016

Норвешкиот шампион Елверум е првата пречка на патот на Металург во новата сезона во Лигата на шампионите. Елверум е осумкратен шампион на Норвешка, кој пет од своите титули...

читај повеќе >

Утре почнува новата сезона во Лигата на шампионите

23.09.2016

Со утрешниот натпревар од групата “Ц“, меѓу екипите на Бешикташ и на Брага, започнува новата сезона во Лигата на шампионите. 28 екипи поделени во четири групи, секоја со свои...

читај повеќе >

Познати се датите и термините за првите пет кола во Лигата на шампионите

04.08.2016

Металург своите обврски во Лигата на шампионите ќе ги почне на 24 септември, кога во Скопје ни доаѓа стариот познаник, екипата на Елверум, додека во второто коло гостуваме кај...

читај повеќе >

Познат е распоредот на натпреварите на Металург во Лигата на шампиони

01.07.2016

Откако ги дознавме противниците со кои ќе се соочиме во групата “Ц“ од Лигата на шампионите, стана познат и рамковниот распоред на натпреварите во нашата група. Почнуваме...

читај повеќе >

Металург во тешката “Ц“ група на Лигата на шампионите

01.07.2016

Во Глосруп (Данска) денеска се извлечени групите за групната фаза на Лигата на шампионите за сезона 2016/17. Металург е извлечен во групата “Ц“, која е исклучително тешка и...

читај повеќе >

ЕХФ го смести Металург меѓу фаворитите во групите Ц и Д

27.06.2016

ЕХФ го смести Металург во вториот шешир при ждребувањето за групната фаза на Лигата на шампионите, давајќи му место меѓу фаворитите во групите Ц и Д. Зад нас останаа и тимови...

читај повеќе >

Металург повторно ќе биде дел од европската елита

24.06.2016

ЕХФ и оваа година препозна квалитет во младиот тим на Металург и повторно ни додели вајлд-карта, што значи дека сме директни учесници во Ц или во Д групите на Лигата на...

читај повеќе >

Заврши евросезоната за Металург

06.12.2015

Со одигрување на средбата од 10. коло на групната фаза, за Металург заврши евросезоната. Металург денеска загуби во Елверум, со резултат 23:29 (7:15). Видовме натпревар со две...

читај повеќе >

Скјерн повторно се извлече

30.11.2015

Тешко беше да се гледа крајот од денешната средба, кога ракометарите на Металург имаа да изведат уште само удар од девет метри, на три секунди до крајот. Скјерн имаше...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЗАГУБИ ВО ШАФХАУЗЕН

20.11.2015

Металург ја загуби средбата од 8. коло на Лигата на шампионите, против екипата на Кадетен Шафхаузен, со резултат 27:17 (10:10). За жал, средбата ја загубивме по лошо одиграното...

читај повеќе >