Лига на Шампиони

МЕТАЛУРГ НЕМОЌЕН ПРОТИВ КИЛ

19.04.2014

Металург вечерва го доживеа најтешкиот домашен пораз откако се натпреваруваме во Лигата на шампиомите. Одигравме многу послабо од вообичајното, што моќната машина на Кил...

читај повеќе >

ПОКАЖАВМЕ ШТО Е МОДЕРЕН РАКОМЕТ

31.03.2014

„Навистина сум пресреќен. Не само поради победата и пласманот меѓу најдобрите осум, туку и затоа што им покажавме што е модерен ракомет, што е демонстрација на целото наше...

читај повеќе >

ГОЛЕМА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ

24.03.2014

Во величенствена атмосфера во СЦ “Борис Трајковски“, Металург убедливо го совлада дански Колдинг, со резултат 23:17 (14:9). Го надигравме гостинскиот тим во сите 60 минути од...

читај повеќе >

НЕВЕРОЈАТНИОТ МЕТАЛУРГ И НАНЕСЕ БОЛЕН ПОРАЗ НА БАРСЕЛОНА

24.02.2014

Полни со елан, но и со доза на страв го очекувавме вчерашниот натпревар. Во Скопје гостуваше најголемиот тим во историјата на ракометот, осумкратниот победник на Лигата на...

читај повеќе >

ВО ЖЕСТОКА БОРБА МЕТАЛУРГ МУ ОТКОРНА БОД НА ДИНАМО

16.02.2014

Уште еднаш потврдивме дека Металург е најсилен кога е најпотребно. Токму денеска ни требаше барем еден бод и ние го освоивме. Прво, за да нема дилеми дека самите си го...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ БЕШЕ БЛИСКУ ДО НОВА СЕНЗАЦИЈА

08.02.2014

Блиску беше Металург до нова сензација, овој пат среде Париз. Го стиснавме и го испотивме големиот Пари Сен Жермен. На крајот загубивме, се чини, со превисоки три гола...

читај повеќе >

ИЗГЛЕДА НЕВЕРОЈАТНО, НО ТАКА Е – МЕТАЛУРГ СЕ СПАСИ ОД ПОРАЗ ПРОТИВ ТУН

02.12.2013

Ново непријатно изненадување ни приредија нашите ракометари. По системот топло-ладно денеска доживеавме ракометна лекција да ни држи екипата на Вакер Тун, една од двете...

читај повеќе >

СЕГА СИТЕ ЗНААТ КОЈ ВЛАДЕЕ СО СКОПЈЕ

25.11.2013

Металург го доби вториот натпревар против екипата на Вардар и со камата врати за понижувањето од претходната средба. Во натпревар, со значење поголемо и од бодовите во...

читај повеќе >

ВАРДАР ЈА ДОБИ ПРВАТА РУНДА

15.11.2013

Металург ја загуби средбата од петтото коло во Лигата на шампионите против екипата на Вардар и се стави во многу непријатна ситуација, бидејки потребните бодови ќе мора да...

читај повеќе >

ВО РОВОВСКА БИТКА ПОБЕДЕН Е ЦВРСТИОТ ТИМ НА ДИНАМО МИНСК

21.10.2013

Знаевме дека не очекува исклучително тежок натпревар, со квалитетна и мотивирана екипа, која, според зборовите на тренерот Дениќ, во Скопје допатува да победи. Така и бидна....

читај повеќе >