Лига на Шампиони

МЕТАЛУРГ ИЗГОРЕ ВО СВОЈАТА ЖЕЛБА

12.10.2013

Металург го загуби натпреварот против Барселона, со резултат 35:17 (17:5). Поразот е очекуван, бидејки “Блауграна“ е ракометна тврдина, која најтешко се освојува. Металург имаше...

читај повеќе >

РАКОМЕТНА РАПСОДИЈА ВО СЦ “БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

29.09.2013

Во незаборавен натпревар, сигурно еден од најдобрите и најнеизвесните во досегашниот тек на Лигата на шампионите, Металург го совлада големиот фаворит, тимот на Пари Сен...

читај повеќе >

КАЗНЕТ Е ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ

25.09.2013

Филип Миркуловски е суспендиран од страна на дисциплинската комисија на ЕХФ. Миркуловски е казнет со неиграње на еден натпревар поради директниот црвен картон добиен во...

читај повеќе >

ОСВОИВМЕ ДВА БОДА, ДРУГОТО НЕ Е ВАЖНО

21.09.2013

Се поигра Металург со нервите на своите навивачи. Добиениот натпревар, во кој на пет минути до крајот имавме предност од пет гола, се претвори во кошмарна завршница во која...

читај повеќе >

УТВРДЕНИ СЕ ДАТИТЕ НА ПРВИТЕ ШЕСТ НАШИ НАТПРЕВАРИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

18.09.2013

Оваа сезона невообичајно долго се формира точниот календар на средбите во Лигата на шампионите. Пред првите натпревари во групната фаза, утврдени се датите само на првите...

читај повеќе >

ПРВИОТ НАТПРЕВАР ВО ЛШ ГО ИГРАМЕ ВО БЕРН, НА 21 СЕПТЕМВРИ

03.09.2013

Првиот натпревар во Лигата на шампионите Металург ќе го игра на 21 септември, кога гостува кај екипата на Вакер Тун, а средбата е закажана со почеток во 16.30 часот. Своите...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ПОВТОРНО Е ДЕЛ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

02.09.2013

Тоа што го ветивме пред неколку месеци, еве го исполнивме. По загубената титула во домашното првенство, рековме дека ќе мораме да одиме по потешкиот пат, но и дека ќе...

читај повеќе >

ПОВТОРНО ПРОРАБОТИ МЕЛНИЦАТА НА МЕТАЛУРГ

29.08.2013

Уф, каков ден! Веројатно сите со притаен страв го чекавме натпреварот против екипата на Пик Сегед. Тим со одличен тренер, со моќен состав, редовен учесник во Лигата на...

читај повеќе >

ПОЧНУВА ОДБРОЈУВАЊЕТО

27.08.2013

За дваесетина часа ракометарите на Металург ќе истрчат на паркетот на СЦ Борис Трајковски со една единствена цел - веќе утре да поминат добар дел од патот што води во...

читај повеќе >

ИЗВЛЕЧЕНИ СЕ ГРУПИТЕ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ. АКО ГО ПРОЈДЕ ТУРНИРОТ СО ВАЈЛД-КАРТА, МЕТАЛУРГ ЌЕ БИДЕ ВО ГРУПА СО ВАРДАР ПРО

28.06.2013

Во Виена се извлечени групите во Лигата на шампионите. Скопски Вардар ПРО е во групата Ц, а Металург може да му се приклучи, доколку го помине турнирот со вајлд-карта. Групата...

читај повеќе >