Топ Вести

Македонско Првенство

Рутинска победа на Металург против екипата на Пролет

07.04.2019

Во третото коло од плеј-офот на македонското првенство, Металург и гостуваше на екипата на Тинекс Пролет, која ја совлада со резултат 26:32 (12:16). Ова беше нашиот прв натпревар по...

читај повеќе >

Металург го загуби дерби-натпреварот со Еурофарм Работник

04.04.2019

Во една од најважните средби во тековната сезона, Металург е убедливо поразен од екипата на Еурофарм Работник. По неколку години, забележавме пораз од македонска екипа која...

читај повеќе >

Влезници за натпреварот меѓу Металург и Еурофарм Работник

02.04.2019

Средбата меѓу екипите на Металург и на Еурофарм Работник, која е во рамките на второто плеј-оф коло, ќе се одигра в четврток во салата “Автокоманда, а со почеток во 18 часот. За...

читај повеќе >

Првите три бода “легнаа“ на контото на Металург

23.03.2019

Во натпревар од првото плејоф-коло, во Автокоманда Металург го совлада Пелистер, со резултат 28:26 (11:14), со што ги освои првите три бода во борбата за една од првите две позиции...

читај повеќе >

Металург во плеј-офот тргнува со домашниот натпревар со Пелистер

19.03.2019

Во канцелариите на РФМ денеска се извлечени редните броеви на екипите и формиран е распоредот во плеј-оф и во плеј-аут фазите. Металург својот прв натпревар ќе го одигра во...

читај повеќе >

Тео Чориќ: Се надевам дека со моето искуство ќе му помогнам на Металург

16.02.2019

Специјалистот за одбрана Тео Чориќ денеска е претставен во Металург. Чориќ, кој во својата кариера настапувал за Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт, последните две сезони ги...

читај повеќе >

Комплетни резултати од 4. коло на македонската ракометна Суперлига. Табела

07.10.2018

Одограно е комплетното 4. коло на македонската ракометна Суперлига. Во дуелот на непоразените, Еурофарм Работник катастрофално ја порази Струга. Изненадувачка победа на...

читај повеќе >

Комплетни резултати од 3. коло на македонската Суперлига. Табела

30.09.2018

Денеска е одиграно комплетното трето коло на македонската ракометна Суперлига. Екипите на Еурофарм Работник и на Струга се единствени со 100 % ефект, а во ова коло Еурофарм го...

читај повеќе >

Овој викенд почнуваат новите сезони во македонската Суперлига и во Првата лига

14.09.2018

В сабота и в недела почнуваат новите сезони во македонската Суперлига и во Првата лига. РК Металург, заедно со РК Вардар, во македонското првенство ќе се вклучат во фазата на...

читај повеќе >

Данило Брестовац претставен како нов шеф на стручниот штаб на Металург

25.07.2018

Металург денеска одржа прес-конференција на која беше промовиран новиот шеф на стручниот штаб - Данило Брестовац. Брестовац се враќа во Металург по неколкугодишна пауза, по...

читај повеќе >