Македонско Првенство

Металург ги освои бодовите на тешкото гостување кај Пелистер

06.04.2017

Во второто коло од плејофот на македонското првенство, Металург гостуваше во Битола кај Пелистер. Ова гостување е традиционално тешко за Металург, кој редовно победува во...

читај повеќе >

Видео: Цепелинот на Костески и Илиќ на средбата со Вардар

04.04.2017

Овој дрзок цепелин ја дигна публиката на...

читај повеќе >

Лино Червар: Горд сум на моите ракометари и среќен сум што докажавме дека играме модерен ракомет

02.04.2017

Секој тренер е среќен кога неговиот тим ќе одигра онака како што тоа го направи денеска Металург, кога ќе постигне резултат еднаков на подвиг, но и кога со својата игра ќе ги...

читај повеќе >

Автокоманда во транс: Металург покажа срце поголемо од моќта на Вардар

02.04.2017

Автокоманда ова го чекаше речиси три години. Оваа сезона бевме блиску на двете средби во СЕХА-лигата, кои на крајот сепак му припаднаа на Вардар, но денеска Металург наплати...

читај повеќе >

Металург не е без шанси против фаворизираниот Вардар

01.04.2017

“Повеќе од јасно е дека Вардар е главниот фаворит во утрешниот дуел од плејофот, но ние сме тим, кој никогаш не потклекнува пред фаворитите и ќе дадеме сѐ од себе да одиграме...

читај повеќе >

Металург и Вардар сепак ќе играат в недела

28.03.2017

Средбата од првото плејоф коло, меѓу екипите на Металург и на Вардар, која требаше да се игра в петок во 18 часот, е презакажана и ќе се одигра в недела во истиот...

читај повеќе >

Плејофот во првенството на Македонија го почнуваме со дерби средбата со Вардар

28.03.2017

Денеска во РФМ се извлечени двојките за првото коло во плејоф и плејаут фазите на првенството на Македонија, а наши први противници се екипате на Вардар и на Вардар...

читај повеќе >

Лино Червар: Задоволен сум од формата и од играта на екипата

22.03.2017

Металург веќе неколку ден тренира во Автокоманда, во пресрет на плеј-офот во прванството на Македонија. За десетина дена ќе почне завршницата на првенството, која Металург...

читај повеќе >

Галерија: Металург повторно тренира во Автокоманда

20.03.2017

По десетдневните подготовки во Пореч (Хрватска), Металург од денеска повторно тренира во Автокоманда, во своите два редовни термини, наутро и после пладне. Нашите ракометари...

читај повеќе >

РК Металург почна со подготовките за пролетниот дел од тековната сезона

11.01.2017

Со денешните два тренинга, ракометарите на Металург почнаа со подготовките за вториот дел од сезоната. Во отсуство на репрезентативците Талески, Пешевски, Нелоски и...

читај повеќе >