Македонско Првенство

МЕТАЛУРГ ЛЕСНО СЕ СПРАВИ СО ТИНЕКС ПРОЛЕТ

05.05.2014

Металург лесно се справи со екипата на Тинекс Пролет, која ја совладавме со резултат 33:18 (15:6). Лино Червар за овој натпревар поштеди добар дел од основниот состав, па во...

читај повеќе >

ВАРДАР ПОБЕДИ, НО МЕТАЛУРГ ОСТАНУВА ВО ИГРА

02.05.2014

Вардар го доби првиот натпревар со минимални 25:24 (15:14), но Металург ги има сите шанси да дојде до позитивен резултат и до титулата, во реваншот кој ќе се игра во нашиот...

читај повеќе >

СИЛЕН ОТПОР НА ЗОМИМАК ВО СТРУМИЦА.

22.04.2014

Пред малку заврши првенствената средба во Струмица, каде Металург и гостуваше на екипата на Зомимак М. Иако Металург допатува во комплетен состав и беше неоспорен фаворит,...

читај повеќе >

БРАТСКОТО ДЕРБИ ЗАВРШИ СО ПОБЕДА НА ПОСИЛНИОТ МЕТАЛУРГ

16.04.2014

Металург Јуниор во два дена одигра натпревари со двете најсилни македонски екипи, двете четврт-финалисти на Велукс ЕХФ Лигата на шампионите. На двете им пружи одличен отпор,...

читај повеќе >

ПРВА СЕЗОНСКА ПЛЕЈОФ ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ

12.04.2014

Во натпревар од второто плејоф -коло од домашното првенство, екипата на Металург славеше против екипата на Тинекс Пролет, на теренот на противникот, со резултат 31:17...

читај повеќе >

ВАРДАР ПРО Е НОВИОТ ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

03.06.2013

По три години суверено владеење во македонскиот ракомет, Металург ја загуби титулата во директниот дуел со единствениот конкурент, екипата на Вардар ПРО. Всушност, титулата...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЈА МИНА ПРЕТПОСЛЕДНАТА ПРЕЧКА

29.05.2013

Металург го совлада тимот на Зомимак М, во Струмица, со што успешно ја мина претпоследната пречка на патот до титулата во првенството на Македонија. Поради замена на...

читај повеќе >

ПОБЕДА НА КОЈА НЕ И СЕ ИЗРАДУВАВМЕ

24.05.2013

Во осмото коло на домашниот плејоф, екипата на Металург гостуваше во Битола, каде го совлада домашниот Пелистер, со резултат 34:20 (20:10). Натпреварот беше решен уште во првото...

читај повеќе >

ТИНЕКС ПРОЛЕТ ГО ПОЛОЖИ ОРУЖЈЕТО ПРЕД МЕТАЛУРГ

22.05.2013

Во последниот сезонски натпревар во својата сала, вечерва Металург без многу напор го победи тимот на Тинекс Пролет, со резултат 32:16 (18:10). Во натпревар без резултатски...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ СПОРЕД ПЛАНОТ. РУТИНСКА ПОБЕДА НАД ПЕЛИСТЕР

15.05.2013

Денеска се одигра заостанатиот натпревар од третото коло на македонската суперлига меѓу екипите на Металург и на Пелистер. Металург извојува рутинска победа, со резултат...

читај повеќе >