Македонско Првенство

МЕТАЛУРГ И ВТОРПАТ ПОДОБАР ОД КУМАНОВО

12.05.2013

Вечерва се одигра првенствениот натпревар од шестото коло на машката суперлига. Металург, на гостувањето во Куманово, ја совлада истоимената екипа, со резултат 31:19...

читај повеќе >

ТИТУЛАТА ЌЕ СЕ ОСВОЈУВА ВО “КАЛЕ“

09.05.2013

По киксот на Металург на паркетот во „Автокоманда“, промоцијата на новиот шампион се одложи до 1 јуни, кога во СРЦ „Кале“ се игра реваншот меѓу денешните противници. По...

читај повеќе >

ДЕБАКЛ НА ТИМОТ НА КУМАНОВО ВО “АВТОКОМАНДА“

01.05.2013

Вечерва се одигра одложената средба од првото плејоф-коло. Тимот на Куманово доживеа целосен дебакл на средбата против Металург. Резултатот од средбата е 40:13 (19:7). Од самиот...

читај повеќе >

НОВИ БОДОВИ ЗА МЕТАЛУРГ. АНГЕЛОВ СЕ ВРАТИ СО 20 ОДБРАНИ.

24.04.2013

Во првенствениот натпревар од 4. коло на машката суперлига, екипата на Металург го совлада составот на Зомимак М, со резултат 28:22 (13:13). Натпреварот се одигра во салата...

читај повеќе >

ПРВА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ ВО ПРВЕНСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА, СЕЗОНА 2012/13

17.04.2013

Во второто коло на првенството на Македонија, сезона 2012/13, Металург го победи тимот на Тинекс Пролет, со резултат 29:19 (15:10). Во натпреварот, во кој домашниот тим губеше во текот...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ПРО ЌЕ ИГРААТ ВО 5. И 10. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФОТ НА МАКЕДОНСКОТО ПРВЕНСТВО

09.04.2013

Во просториите на РФМ денеска се извлечени редните броеви на екипите-учесници во плеј-офот на македонското првенство. Редни броеви: 1. РК Пелистер 2. РК Зомимак М 3. РК...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ, ЕДНОСТАВНО Е МЕТАЛУРГ

27.05.2012

Не може да се опише чуството по победата на Металург над Вардар ПРО во мечот на сезоната. Не може опише гордоста на секој кој е дел од нашиот клуб. Не може да се опише радоста на...

читај повеќе >

ИАКО МАЛКУ ПОТЕШКО, МЕТАЛУРГ СТИГНА ДО НОВА ПОБЕДА

12.05.2012

Малку потешко од очекуваното РК Металург ја помина и предпоследната пречка во одбраната на титулата во домашното првенство. Екипата на Куманово е совладана со резултат 31:17,...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЛЕСНО СО ПРОЛЕТ

05.05.2012

Зад нас е уште еден натпревар од плеј офот во домашното првенство, натпревар во кој извојувавме нова победа. Овој пат наш противник беше екипата на Тинекс Пролет а резултатот...

читај повеќе >

КАТАСТРОФА НА ПЕЛИСТЕР 08

03.05.2012

Во вториот натпревар одигран меѓу истите противници Металург катастрофално го порази Пелистер. Резултатот од средбата е 16:40, полувреме 8:19. Според претходниот договор...

читај повеќе >