Македонско Првенство

ПРВА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ ВО ПРВЕНСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА, СЕЗОНА 2012/13

17.04.2013

Во второто коло на првенството на Македонија, сезона 2012/13, Металург го победи тимот на Тинекс Пролет, со резултат 29:19 (15:10). Во натпреварот, во кој домашниот тим губеше во текот...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ПРО ЌЕ ИГРААТ ВО 5. И 10. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФОТ НА МАКЕДОНСКОТО ПРВЕНСТВО

09.04.2013

Во просториите на РФМ денеска се извлечени редните броеви на екипите-учесници во плеј-офот на македонското првенство. Редни броеви: 1. РК Пелистер 2. РК Зомимак М 3. РК...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ, ЕДНОСТАВНО Е МЕТАЛУРГ

27.05.2012

Не може да се опише чуството по победата на Металург над Вардар ПРО во мечот на сезоната. Не може опише гордоста на секој кој е дел од нашиот клуб. Не може да се опише радоста на...

читај повеќе >

ИАКО МАЛКУ ПОТЕШКО, МЕТАЛУРГ СТИГНА ДО НОВА ПОБЕДА

12.05.2012

Малку потешко од очекуваното РК Металург ја помина и предпоследната пречка во одбраната на титулата во домашното првенство. Екипата на Куманово е совладана со резултат 31:17,...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ЛЕСНО СО ПРОЛЕТ

05.05.2012

Зад нас е уште еден натпревар од плеј офот во домашното првенство, натпревар во кој извојувавме нова победа. Овој пат наш противник беше екипата на Тинекс Пролет а резултатот...

читај повеќе >

КАТАСТРОФА НА ПЕЛИСТЕР 08

03.05.2012

Во вториот натпревар одигран меѓу истите противници Металург катастрофално го порази Пелистер. Резултатот од средбата е 16:40, полувреме 8:19. Според претходниот договор...

читај повеќе >

УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ

03.05.2012

Во првиот натпревар со Пелистер Металург извојува убедлива победа со резултат 35:23, полувреме 15:13. Типичен првенствен натпревар во кој нашиот тим вложи толку напор колку што е...

читај повеќе >

РК МЕТАЛУРГ ДОЈДЕ ДО НОВИ БОДОВИ

28.04.2012

Металург во Свети Николе го совлада тимот на Овче Поле со резултат 33:28, полувреме 18:15. Со тоа е помината уште една пречка во трката за македонската титула. Почетокот им...

читај повеќе >

КОГА МЕТАЛУРГ ИГРА КАКО ШТО ТРЕБА, ВАРДАР МОЖЕ САМО ДА ГЛЕДА

26.04.2012

Дојде и замина денот кој што со нетрпение го очекувавме. Единаесет дена поминаа од поразот во Загреб и единаесет дена нашите ракометари имаа една единствена желба...што...

читај повеќе >

РК МЕТАЛУРГ ГО СОВЛАДА И КУМАНОВО

21.04.2012

Во третиот натпревар од македонскиот плеј оф, екипата на Металург го совлада жилавиот тим на Куманово со резултат 31:23 (15:11) и со 9 освоени бодови изби на чело на табелата, заедно...

читај повеќе >