Македонско Првенство

Ерата на Кастратовиќ почна со гостинска победа над Пелистер

19.10.2019

Во седмото коло на машката ракометна Суперлига, Металург извојува рутинска гостинска победа против Пелистер. Победивме со резултат 24:27 (11:15), во натпревар во кој победата на...

читај повеќе >

Зоран Кастратовиќ е новиот тренер на Металург

14.10.2019

Раководството на Металург ја заврши потрагата по нов тренер на првиот тим и се договори со Зоран Кастратовиќ, кој ќе го замени отпуштениот Дамир Стојановиќ. Во изминатите...

читај повеќе >

Две седмици пауза за Даниел Дупјачанец

14.10.2019

Даниел Дупјачанец ќе биде подготвен за најважните натпревари на Металург во ЕХФ Купот. Тој се повреди на првенствениот натпревар со екипата на Струга, кога во обид да...

читај повеќе >

(Фото) Тежок удар за Металург: Се повреди голманот Даниел Дупјачанец

10.10.2019

Покрај тоа што Металург навистина се намачи за да ги освои бодовите против аутсајдерот Струга, ни се случи и тежок пех - се повреди првиот голман на Металург Даниел...

читај повеќе >

Металург дури во второто полувреме го скрши отпорот на Струга

10.10.2019

Неочекуван тек доби денешната средба од 6. коло на машката Суперлига. Во Автокоманда, Металург се измачи против последнопласираната екипа на Струга, која сезонава го загуби...

читај повеќе >

Металург лесно се справи со Работнички

07.10.2019

Во СРЦ “Кале“ денеска се одигра одложениот натпревар од петтото коло меѓу екипите на Работнички и на Металург. Многу полесно од очекуваното, Металург убедливо го совлада...

читај повеќе >

Одложен натпреварот Работнички – Металург

05.10.2019

Натпреварот од петтото коло на македонската Суперлига, меѓу екипите на Работнички и на Металург е одложен поради технички причини. Имено, домаќинот не успеа да обезбеди...

читај повеќе >

Комплетирано е 4. коло на македонската Суперлига. Табела

29.09.2019

Комплетирано е четвртото коло на македонската ракометна Суперлига, во кое Металург го совлада тимот на Бутел и се врати на чело на табелата, додека Металург 2 ремизираше со...

читај повеќе >

(Видео) Драматичната завршница на средбата Металург – Бутел Скопје

27.09.2019

Металург водеше во текот на сите 60 минути, најчесто со 3 до 5 голови разлика. Но, во последната минута, најмногу поради наши грешки, влеговме во драматична завршница. Најпрво,...

читај повеќе >

Металург го совлада Бутел и повторно е водечки во националното првенство

27.09.2019

Во дербито на четвртото коло на македонската Суперлига, Металург го совлада тимот на Бутел и го смени на врвот на првенствената табела. Победивме минимално, со резултат 26:25...

читај повеќе >