Македонско Првенство

Даниел Дупјачанец и Милан Лазаревски ја продолжија соработката со Металург

29.04.2020

Голманот на Металург, Даниел Дупјачанец, и кружниот напаѓач, Милан Лазаревски, ги продолжија договорите со Металург. Првиот голман на нашиот тим и секоја година се подобриот...

читај повеќе >

РФМ за следната сезона предлага длабоки промени и лига од 16 екипи

16.04.2020

Во својот предлог за следната сезона, РФМ нуди длабоки промени во системот и Суперлига од дури 16 екипи. Имено, место досегашните 10 во сезоната 2020/21 македонската Суперлига ќе...

читај повеќе >

РФМ предлага прекин на првенството и на Купот на Македонија

16.04.2020

Ракометната Федерација на Македонија на следниот состанок на УО ќе го разгледува предлогот првенството да биде прекинато. Соопштението е веќе испратено до клубовите, а...

читај повеќе >

Двенеделна пауза за сите ракометни првенства

13.03.2020

Ракометната федерација на Македонија донесе одлука во следните 14 дена да паузираат првенствата во машката Суперлига и Првата лига, како и во Женската лига. Еве го...

читај повеќе >

Металург го загуби натпреварот во Охрид

12.03.2020

Металург го доживеа својот прв пораз во тековната сезона на македонската Суперлига, откако во Охрид загубивме од истоимениот клуб, со резултат 22:20 (10:11). Во натпревар без...

читај повеќе >

Металург катастрофално го порази Пелистер

07.03.2020

Во Автокоманда вечерва се одигра натпревар од 16. коло на машката Суперлига, меѓу Металург и Пелистер. Металург одигра одличен натпревар во кој целосно го надигра...

читај повеќе >

Комплетирано е 15. коло на македонската Суперлига. Табела

04.03.2020

Со денешниот натпревар меѓу Бутел Скопје и Охрид, комплетирано е 15. коло на македонската Суперлига. Металург гостуваше кај Струга, од каде се врати со полн плен, додека...

читај повеќе >

Видео: Металург со победа се враќа од гостувањето во Струга

29.02.2020

По двомесечна пауза денеска продолжи првенството на Македонија, со средбите од 15. коло. Металург денеска и гостуваше на екипата на Струга, од каде се врати со очекувана...

читај повеќе >

Комплетирано е 14. коло на македонската Суперлига. Табела

08.12.2019

Со одигрување на вчерашните три средби, комплетирано е 14. коло на македонската ракометна Суперлига, последно во 2019 година. Металург во ова коло извојува убедлива победа...

читај повеќе >

Работнички мина низ “мелницата“ на Металург

06.12.2019

Во рамките на 14. коло на машката ракометна Суперлига, последно за 2019 година, во Автокоманда се сретнаа екипите на Металург и на Работнички. Во средба во која Металург...

читај повеќе >