Македонско Првенство

Маријан Мариќ потпиша за Металург

03.07.2019

Еден од најперспективните млади хрватски ракометари, Маријан Мариќ, го стави својот потпис на договорот со Металург. Маријан (23 г., 193 см., 91 кг.) е брат на познатиот хрватски...

читај повеќе >

Металург подготовките за новата сезона ќе ги почне на 29. јули

02.07.2019

Металург, под водство на новиот тренер Дамир Стојановиќ, подготовките за новата сезона ќе ги почне на 29 јули, кога е закажан првиот собир во Автокоманда. Неколку дена пред и...

читај повеќе >

Грузиското десно крило Реваз Чантурија се врати во Металург

28.06.2019

Во новата сезона боите на Металург ќе ги брани грузиското десно крило Реваз Чантурија (37), кој по девет години се враќа во Автокоманда, каде и ја започна својата...

читај повеќе >

Стокмен е планот на подготовките на Металург за новата сезона

25.06.2019

Металург, под водство на новиот тренер Дамир Стојановиќ, подготовките за новата сезона ќе ги почне кон крајот на јули, најверојатно на 25 или на 26 јули. Неколку дена пред и...

читај повеќе >

Милан Поповиќ е нов ракометар на Металург

21.06.2019

Црногорскиот репрезентативец Милан Поповиќ е првото засилување на Металург за новата сезона. Поповиќ (29 г., 186 см., 82 кг.) потекнува од школата на Ловќен од Цетиње, а игра на...

читај повеќе >

Дамир Стојановиќ е новиот шеф на стручниот штаб на Металург

10.06.2019

Дамир Стојановиќ е новиот тренер кој во наредната сезона ќе го предводи ракометниот клуб Металург од Скопје. Тој ќе има за задача, како шеф на стручниот штаб и главен...

читај повеќе >

Металург е повторно најдобриот ракометен колектив во Македонија

09.06.2019

Како и многу пати досега, Металург и оваа сезона е најдобриот ракометен колектив во Македонија. Од можните 12 титули во првентвата на Македонија, нашите клубови освоија дури...

читај повеќе >

Заврши македонската Суперлига. Последни резултати и конечна табела

29.05.2019

Со денешните две средби заврши тековната сезона во македонската Суперлига. . Резултати: Еурофарм Работник - Бутел Скопје  43:30 (22:21) Пелистер - Тинекс Пролет  36:27...

читај повеќе >

За крај на сезоната, Металург го совлада Вардар

28.05.2019

Во натпреварот од последното плеј-оф коло, во Автокоманда Металург го совлада тимот на Вардар, со резултат 32:29 (16:15). За само две седмици, ова е наша втора победа против...

читај повеќе >

Металург и Вардар утре ќе се сретнат во Автокоманда

27.05.2019

Старите градски ривали, екипите на Металург и на Вардар, утре ќе се сретнат во Автокоманда. Средбата е во рамките на последното коло во македонската Суперлига, а е закажана со...

читај повеќе >