Македонско Првенство

Милан Поповиќ е нов ракометар на Металург

21.06.2019

Црногорскиот репрезентативец Милан Поповиќ е првото засилување на Металург за новата сезона. Поповиќ (29 г., 186 см., 82 кг.) потекнува од школата на Ловќен од Цетиње, а игра на...

читај повеќе >

Дамир Стојановиќ е новиот шеф на стручниот штаб на Металург

10.06.2019

Дамир Стојановиќ е новиот тренер кој во наредната сезона ќе го предводи ракометниот клуб Металург од Скопје. Тој ќе има за задача, како шеф на стручниот штаб и главен...

читај повеќе >

Металург е повторно најдобриот ракометен колектив во Македонија

09.06.2019

Како и многу пати досега, Металург и оваа сезона е најдобриот ракометен колектив во Македонија. Од можните 12 титули во првентвата на Македонија, нашите клубови освоија дури...

читај повеќе >

Заврши македонската Суперлига. Последни резултати и конечна табела

29.05.2019

Со денешните две средби заврши тековната сезона во македонската Суперлига. . Резултати: Еурофарм Работник - Бутел Скопје  43:30 (22:21) Пелистер - Тинекс Пролет  36:27...

читај повеќе >

За крај на сезоната, Металург го совлада Вардар

28.05.2019

Во натпреварот од последното плеј-оф коло, во Автокоманда Металург го совлада тимот на Вардар, со резултат 32:29 (16:15). За само две седмици, ова е наша втора победа против...

читај повеќе >

Металург и Вардар утре ќе се сретнат во Автокоманда

27.05.2019

Старите градски ривали, екипите на Металург и на Вардар, утре ќе се сретнат во Автокоманда. Средбата е во рамките на последното коло во македонската Суперлига, а е закажана со...

читај повеќе >

Комплетирано е 9. коло во македонската Суперлига. Табела

26.05.2019

Со денешната средба меѓу РК Бутел и РК Металург, која нашите  ракометари ја загубија, комплетирано е 9. коло во македонската Суперлига. По денешното коло стана јасно дека...

читај повеќе >

Металург загуби на гостувањето кај Бутел

26.05.2019

Металург ја загуби средбата од претпоследното коло. Подобри од нас беа ракометарите на Бутел, кои не совладаа со резултат 30:25 (9:12). Металург во претходните кола ја обезбеди...

читај повеќе >

Комплетирано е 8. коло на во плеј-офот на македонската Суперлига. Табела

20.05.2019

Викендов е одиграно комплетното 8. коло во плеј-офот на македонската Суперлига и постигнати се очекуваните резултати. Во ова коло Металург оствари убедлива победа против...

читај повеќе >

Металург го надигра и тимот на Тинекс Пролет

18.05.2019

Металург на крајот од сезоната влезе во зенитот на својата форма и денеска многу полесно од очекуваното го надигра тимот на Тинекс Пролет. Нашите ракометари одиграа одличен...

читај повеќе >