РК Металург

ДЕНЕС СЕ ЖЕНИ НАУМЧЕ МОЈСОВСКИ

30.06.2012

Денес се жени Наумче Мојсовски ! Најдобриот ракометар на Металург и еден од најдобрите македонски спортисти, Наумче Мојсовски е третиот наш ракометар кој оваа година...

читај повеќе >

ДЕНЕС СЕ ЖЕНИ ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ

24.06.2012

Денес се жени Филип Миркуловски ! Иконата на Металург и еден од најпочитуваните македонски спортисти, Филип Миркуловски, денес ќе ја озакони својата долгогодишна врска со...

читај повеќе >

ПАРТИЗАН И ВОЈВОДИНА ГО ОТКАЖАА СВОЕТО УЧЕСТВО ВО СЕХА ЛИГА

23.06.2012

Како што и се очекуваше, двете водечки екипи од Србија, Партизан и Војводина, го откажаа своето учество во Регионалната (СЕХА) лига. Своите откази го испратија во седиштето на...

читај повеќе >

РЕДОВНО ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА КЛУБОВИТЕ НА РФМ

20.06.2012

Денес се одржа редовното годишно собрание на клубовите на РФМ. Иако на дневен ред беше жешката тема околу Законот за пререгистрација на клубовите во акционерски друштва, од 68...

читај повеќе >

СЕДУМТЕ ХУМАНИТАРНИ ПРОЕКТИ НА МЕТАЛУРГ

19.06.2012

Ракометниот клуб Металург како општествено одговорен спорски колектив, во сезоната што заврши, учествуваше во повеќе хуманитарни проекти во соработка со дневниот весник...

читај повеќе >

СЕХА ЛИГА ЌЕ СЕ ИГРА И ОВАА ГОДИНА

15.06.2012

Денес во Загреб се одржа состанок на сите федерации, основачи на СЕХА (Регионалната) машка лига. Донесен е заеднички заклучок дека СЕХА лига е потребна и дека треба да ги...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ГО РЕАЛИЗИРА СВОЈОТ ХУМАНИТАРЕН ПРОЕКТ “ДА ИМ ПОМОГНEМЕ НА ДЕЦАТА ОД ВЕЛЕШКОТО СЕЛО СЛП“

08.06.2012

Тажната приказна за четирите братчиња Игор, Спасе, Никола и Филип и нивните родители Ванчо и Славица, сите жители на велешкото село Слп, ја потресе македонската јавност и...

читај повеќе >

СИТЕ ОФИЦИЈАЛНИ СРЕДБИ НА РК МЕТАЛУРГ ВО СЕЗОНА 2011/12 ГОД.

07.06.2012

Во сезона 2011/12 Металург се натпреваруваше во неколку лиги истовремено: Лига на шампиони (12), Регионална лига (21), Првенство на Македонија (10) и Куп на Македонија (2). Одигравме и...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ СЕПАК ЌЕ МОРА ДА МИНЕ НИЗ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛИГА НА ШАМПИОНИ

06.06.2012

Иако некои навестувања ги подгреаа нашите надежи дека Металург ќе добие покана за директен настап во Лига на шампиони, денешниот допис од Канцеларијата на ЕХФ недвосмислено...

читај повеќе >

МЛАДЕН РАКЧЕВИЌ ОСТАНУВА ВО МЕТАЛУРГ

06.06.2012

Младен Ракчевиќ денес го продолжи договорот со Металург и следната сезона повторно ќе го гледаме на пикерската позиција. Ракчевиќ, кој успешно се опоравува по операцијата на...

читај повеќе >