РК Металург

СИТЕ НАТПРЕВАРИ НА МЕТАЛУРГ ВО 2012 ГОДИНА

11.12.2012

Натпреварот против Нексе е нашиот последен натпревар во 2012 година, која ќе ја паметиме како најуспешна година во нашата историја. Година во која двапати обезбедивме...

читај повеќе >

НЕВРЕМЕТО И ЛОШИТЕ АВИОНСКИ ВРСКИ ЈА ПРЕКИНАА ТУРНЕЈАТА НА МЕТАЛУРГ.

10.12.2012

По­ра­ди ло­шо­то вре­ме во Бел­град, ле­тот за Ви­е­на доц­не­ше по­ло­ви­на час, до­вол­но за да се ис­пу­шти ави­о­нот за Минск. Иа­ко при по­ле­ту­ва­ње­то од Бел­град...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ Е ВО СТАРА ПАЗОВА

09.12.2012

И покрај големите снежни наноси на патиштата, Металург претпладне успеа да се пробие до Стара Пазова (Србија) и да се смести во спортскиот комплекс во Стара Пазова. Патишта се...

читај повеќе >

ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ ГО РЕШИ ПОБЕДНИКОТ ВО НАШИЦЕ

08.12.2012

Најпосле, по три одиграни средби, дојдовме до победа против тимот на Нексе. Металург извојува “слатка“ победа, од само гол разлика, среде Нашице. Нексе го доживеа првиот...

читај повеќе >

ПОРАДИ ОБИЛНИТЕ СНЕЖНИ НАНОСИ ОТКАЖАН Е ТВ-ПРЕНОСОТ ОД НАТПРЕВАРОТ НЕКСЕ-МЕТАЛУРГ

08.12.2012

Од Нашице стигна непријатна вест - откажан е ТВ-преносот од натпреварот Нексе - Металург. Поради обилните снежни наноси (во Нашице има повеќе од 50 см снежна покривка),...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ Е ВО НАШИЦЕ

07.12.2012

Металург одлично ја почна својата турнеја. Во првиот натпревар високо е совладана екипата на Борац, со резултат 30:20. На ред е средбата со тимот на Нексе, стар должник од двете...

читај повеќе >

ВИСОКА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ ВО БАЊА ЛУКА.

06.12.2012

Ракометарите на Металург извојуваа висока победа над екипата на Борац од Бања Лука, со резултат 30:20 (16:9). Рутинирана игра на нашиот шампион, кој не му даде никакви шанси на...

читај повеќе >

РАКОМЕТАРИТЕ НА МЕТАЛУРГ СТИГНАА ВО БАЊА ЛУКА

05.12.2012

Ракометарите на Металург по 12-часовното патување стигнаа во Бања Лука. Веднаш по сместувањето нашите ракометари ќе имаат вечерен тренинг, во 20.30 часот. Во последен момент во...

читај повеќе >

ДЕЈАН МАНАСКОВ Е ИЗБРАН ЗА НАЈДОБРО ЛЕВО КРИЛО ВО ЛШ ЗА ИГРАЧИ ДО 22 ГОДИНИ

05.12.2012

Популарниот француски ракометен портал “Handnews“ ги избра 10-те најдобри млади (до 22 години) ракометари во Лигата на шампионите. Меѓу нив е и нашиот Дејан Манасков, како најдобро...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ТРГНУВА ВО ДЕСЕТДНЕВНА ТУРНЕЈА

04.12.2012

Утре, рано наутро, Металург со автобус тргнува на десетдневна турнеја, во чии рамки ќе одигра три натпревари од календарот на СЕХА-лигата. Утревечер Металург ќе допатува во...

читај повеќе >