РК Металург

ВО ФИНАЛЕТО МЕТАЛУРГ ПОВТОРНО ЌЕ ИГРА ПРОТИВ ХАСЛУМ

08.09.2012

Во реприза од ланското финале, Металург за влез во Лигата на шампиони ќе мора да го совлада Хаслум. Тоа е епилогот од денешните полуфинални средби во Норвешка. Металург...

читај повеќе >

ДОМАЌИНОТ ПОЧНА ДА СЕ РЕЗИЛИ

07.09.2012

Известува Данило Брестовац. Дали организаторите од управата на норвешкиот шампион Хаслум почнаа да ги покажуваат своите први знаци на страв од нашата екипа ? Домаќините...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ ДОПАТУВА ВО ОСЛО

07.09.2012

Од Осло, известува Данило Брестовац. Македонскиот ракометен шампион Металург допатува во Осло. Фаворитот на хартија, екипата на Металург, по сместувањето во хотелот...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ УТРЕ ТРГНУВА ПО НОВО УЧЕСТВО ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ

06.09.2012

Настапи моментот на вистината. За десетина часа Металург ќе тргне на пат кон Норвешка. Долгоочекуваниот квалификациски турнир, од кој секој по малку стравува, почнува во...

читај повеќе >

И ТОА Е МОЖНО – МЕТАЛУРГ И ВАРДАР ОДИГРАА ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР

04.09.2012

Односите помеѓу Металург и Вардар ПРО ѝ се добро познати на македонската јавност. Често затегнати, понекогаш и презатегнати. Затоа, како бомба одекна веста дека нашите...

читај повеќе >

ПОЗНАТИ СЕ СУДИИТЕ И ДЕЛЕГАТИТЕ КОИ ЌЕ ГИ СУДАТ НАШИТЕ МЕЧЕВИ ВО НОРВЕШКА

30.08.2012

ЕХФ ги објави имињата на судиите и делегатите кои ќе ги водат нашите натпревари на квалификацискиот турнир во Норвешка. Така, полуфиналниот натпревар против австрискиот...

читај повеќе >

ЛИНО ЧЕРВАР ЗА “ГЛАСОТ НА ИСТРА“: ИДНАТА ГОДИНА НЕМА ДА ДОЈДЕМЕ

27.08.2012

Многу поплаки на судењето имаа тренерите, на туку што завршениот турнир во Новиград. Поплаки имаа нашите, се жалеа и од Горење. И ова не е прв пат. Поради истите причини лани...

читај повеќе >

ДОДЕКА МЕТАЛУРГ ИГРАШЕ СО Н.Р.КИНА, АРАМИИ НИ ГИ “ОЧИСТИЈА“ СОБИТЕ

25.08.2012

Непријатен инцидент се случи на самиот крај од турнирот во Новиград. Додека Металург ја играше средбата со селекцијата на Кина, крадци влегоа во хотелските собите на...

читај повеќе >

ТУРНИРОТ ВО НОВИГРАД ГО ЗАВРШИВМЕ СО ПОБЕДА НАД КИНА

24.08.2012

Металург ја совлада селекцијата на Кина во својот последен натпревар од “Истриа хандбал Купот“. Резултатот од средбата е 22:19 (11:10). Според водството на нашата екипа, Металург...

читај повеќе >

УШТЕ ЕДЕН ПОРАЗ НА МЕТАЛУРГ

23.08.2012

Турнирот во Новиград ќе му остане во лошо сеќавање на нашиот клуб. И не само поради двата врзани порази и огромниот неуспех против “децата“ на Загреб. Залажани од добрите...

читај повеќе >