РК Металург

СТАНИЌ ОСТАНУВА ВО МЕТАЛУРГ

29.05.2012

Долгоочекуваната вест конечно стигна. Станиќ останува во Металург. Голманот на Металург потпиша нов тригодишен договор со нашиот клуб. Во правец на Гепинген оди Жарко...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ: “ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА НИ БЕШЕ НАЈВАЖНА ОВАА СЕЗОНА“

28.05.2012

По натпреварот со Вардар ПРО, кратка изјава даде претседателот на РК Металург Ристо Чокрев. „Шампионската титула ни беше најважна оваа сезона. По одличните настапи во...

читај повеќе >

МЕТАЛУРГ, ЕДНОСТАВНО Е МЕТАЛУРГ

27.05.2012

Не може да се опише чуството по победата на Металург над Вардар ПРО во мечот на сезоната. Не може опише гордоста на секој кој е дел од нашиот клуб. Не може да се опише радоста на...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ: “ЌЕ ВРАТИМЕ НА СЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА“

26.05.2012

Во пресрет на утрешното последно коло од македонскиот ракометен плеј-оф и натпреварот кој ќе го даде името на новиот шампион на Македонија, изјава за денешниот број на...

читај повеќе >

ПРОМЕНА НА ТЕРМИНОТ ЗА СРЕДБАТА ВАРДАР – МЕТАЛУРГ

23.05.2012

Како што и се шпекулираше, дојде до промена на терминот за плеј-оф средбата помеѓу Вардар ПРО и Металург. Наместо во сабота овој натпревар ќе се одигра во недела, 27 мај, со...

читај повеќе >

ЗАВРШИ ПОБЕДНИЧКАТА СЕРИЈА НА МЕТАЛУРГ ВО КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА.

20.05.2012

По тригодишниот престој во “Автокоманда“, победничкиот пехар за Купот на Македонија се сели во “Кале“. Металург загуби а Вардар ПРО се закити со нова титула. Победата на...

читај повеќе >

КУМАНОВО НЕМОЌНО ПРЕД ГОЛОТ НА МЕТАЛУРГ

18.05.2012

Зачудувачки лесна победа извојува Металург на полуфиналната средба против третата по квалитет екипа во македонскиот ракомет, Куманово. Имајќи ги за репер двете средби кои...

читај повеќе >

РАКОМЕТНИТЕ ШКОЛИ НА МЕТАЛУРГ СЕ ШИРАТ НИЗ МАКЕДОНИЈА

18.05.2012

Амбициозниот проект на Металург наречен Ракометна Академија добива нова димензија. Во моментот на подрачјето на град Скопје функционираат шест машки и шест женски школи а...

читај повеќе >

НОВ РАКОМЕТАР ВО РЕДОВИТЕ НА МЕТАЛУРГ

17.05.2012

РК Металург потпиша 4-годишен договор со нов ракометар. Се работи за Горан Крстевски, еден од најперспективните млади ракометари во Македонија. Крстевски е роден 1996 година,...

читај повеќе >

НЕБУЛОЗИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ…

17.05.2012

Јасно е дека ракометниот влог што не очекува во идните десетина дена е голем. Во прашање е титулата во домашното првенство и претходно Куп пресметката. Се зголемуваат...

читај повеќе >