РК Металург

ФЕВРУАРИ МЕСЕЦ НА МЕТАЛУРГ

01.03.2012

Зад нас е еден месец кој помина во знакoт на нашиот клуб. Месец исполнет со исклучително тешки натпревари, напорни патувања и успех. Месец во кој ја извојувавме првата...

читај повеќе >

ТЕШКА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ ВО ЦЕТИЊЕ

29.02.2012

Металург извојува многу тешка победа во Цетиње. Резултатот е 21:20, а на полувреме губевме со 11:9. Нашата победа е извојувана во последната секунда. При нерешен резултат Лино...

читај повеќе >

БУЏЕТИТЕ НА ЕКИПИТЕ УЧЕСНИЦИ ВО ТОП 16. ВИДЕТЕ СО КОГО СМЕ ВО ДРУШТВО

28.02.2012

Еден од параметрите кој ја определува моќта на некоја екипа е нејзиниот буџет. Најсилните екипи во светот се истовремено и најбогати. Финансиската моќ им дава можност во...

читај повеќе >

РИСТО ЧОКРЕВ: ЛИЧНО ГО ПОСАКУВАВ ВЕСПРЕМ НО И ЗАГРЕБ НЕ Е ЛОША ОПЦИЈА

28.02.2012

Претседателот на РК Металург, Ристо Чокрев, е задоволен од ждрепката која за противник ни го одреди тимот на Загреб. - “ Лично ја посакував екипата на Веспрем но и Загреб не е...

читај повеќе >

ЛЕВКО НАУМОВСКИ ИДНИТЕ ТРИ МЕСЕЦА ВО МЕТАЛУРГ

28.02.2012

Левко Наумовски се враќа во старото “јато“ и ќе ги засили редовите на Металург. Наумовски со останатите ракометари замина во Цетиње каде ќе дебитира против екипата на...

читај повеќе >

ЗАГРЕБ Е НАШИОТ СЛЕДЕН ПРОТИВНИК

27.02.2012

Во близина на Копенхаген е завршено ждребувањето за првата елиминациона рунда во Лига на шампиони. Нашиот противник е екипата на Загреб, едно од посакуваните имиња во...

читај повеќе >

ПОДВЛЕКОВМЕ ЦРТА, ОДИМЕ ПОНАТАМУ

27.02.2012

Колку и да е болен поразот од Хамбург, колку и да се нервираме поради претходно пропуштените можности, колку и да чуствуваме горчина поради освоеното “само“ трето место,...

читај повеќе >

“ИЗГОРЕВМЕ“ ВО ЖЕЛБАТА ЗА ПОБЕДА

27.02.2012

Навистина е тешко да се пишува за пораз на својата екипа во толку значаен натпревар каков што беше овој денес. Металург загуби но не се посрамоти. Одигравме машки, храбро и без...

читај повеќе >

ДЕНЕС Е ДЕН КОЈ ЌЕ ГИ РЕШИ СИТЕ ДИЛЕМИ

26.02.2012

Денес е денот. Да се спремиме, да се дотераме, да ги земеме своите навивачки реквизити и да одиме таму каде што нашите момци ќе ја бијат својата судбинска битка. Да бидеме...

читај повеќе >

ДОЈДОВМЕ ДО КРАЈОТ НА ЕДНА ФАЗА

25.02.2012

Денес се одиграни неколку средби во групите во Лига шампиони. Сега работите се многу појасни. Цимос Копер очекувано ја победи екипата на Констанца, иако Романците на...

читај повеќе >