РК Металург

МЕТАЛУРГ СО 14 РАКОМЕТАРИ НА ЛИСТАТА НА СТРЕЛЦИ ВО Л.Ш.

15.02.2012

Вкупно 341 ракометар, од 24 екипи, е запишан во листата на стрелци во Лига на шампиони. Меѓу нив се и 14-сет ракометари на Металург. Најдобар меѓу нив секако е Наумче Мојсовски кој...

читај повеќе >

ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ ПОМИНА СО ОПОМЕНА

14.02.2012

Металург, во своето отворено писмо до СЕХА лига, меѓу другото протестираше поради црвениот картон на Филип Миркуловски. Иако црвениот картон значи суспензија од еден...

читај повеќе >

И ПО 8-ТО КОЛО ВО Л.Ш. МЕТАЛУРГ Е СО НАЈДОБРА ОДБРАНА

14.02.2012

Најсилното оружје на Металург е неговата одбрана. Тоа го почуствува и го призна секоја екипа со која сме се сретнале било во Лига на шампиони, било во Регионална лига. Спремна,...

читај повеќе >

ПЕТ БРОНЗЕНИ СТАТУЕТКИ ЗА МЕТАЛУРГ

13.02.2012

Вчера навечер беа доделени традиционалните награди на Спортската програма на телевизија Сител, за посебен придонес во развојот и унапредување на спортот во...

читај повеќе >

ИСПУШТИВМЕ УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА

12.02.2012

Уште еднаш докажавме дека сме најсилни кога е најтешко. По сите перипетии, патувања, натпревари и повреди, одигравме натпревар во кој уште еден домаќин е пресреќен со...

читај повеќе >

ТЕШКИ НАТПРЕВАРИ КОИ ОСТАВААТ ПОСЛЕДИЦИ

12.02.2012

Металург се врати во Скопје. Пред малку нашата екипа слета на Скопскиот аеродром. Ристо Чокрев: “ Поминавме исклучително тешка недела. Патувавме низ невреме и непроодни...

читај повеќе >

МЛАДЕН РАКЧЕВИЌ: ИМ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО СТЕ СО МЕНЕ

11.02.2012

Во Металург се јави Младен Ракчевиќ кој е моментално во Црна Гора и се опоравува од тешката повреда: “Магнетната резонанца го потврди лекарскиот наод дека се работи за...

читај повеќе >

ТЕЖОК НАТПРЕВАР ВО КОЈ САКАМЕ ДА ПОБЕДИМЕ

11.02.2012

Металург одамна го исполни претходно зацртаниот план - пласман во следната рунда во Лига на шампиони. Сега, откако станавме дел од елитниот Топ 16, ред е да се обидеме да...

читај повеќе >

ОД ТАБОРОТ НА МЕТАЛУРГ

10.02.2012

Металург полека ги завршува своите обврски во Пореч. Во 12.00 автобусот ќе ја однесе екипата во Копер. Атмосферата во тимот пред утрешниот натпревар е одлична и сите ја сфаќаат...

читај повеќе >

САНДИ ШОЛА ЕКСПРЕСНО ОДГОВОРИ НА ОТВОРЕНОТО ПИСМО НА МЕТАЛУРГ

09.02.2012

Само три часа по испраќањето на нашето отворено писмо до релевантните чинители во СЕХА лига, Металург доби одговор. Со брзина до сега несвојствена за приликите во СЕХА лига...

читај повеќе >