РК Металург

Дејан Пецаковски се врати во Металург

19.07.2019

Левиот бек Дејан Пецаковски (33 г., 193 см., 98 кг.) во новата сезона одново ќе го облече сино-белиот дрес и ќе ги брани боите на Металург. Иако потекнува од школата на Пелистер,...

читај повеќе >

Познат е распоредот на предсезонскиот турнир во Чехово

17.07.2019

Објавен е распоредот на предсезонскиот турнир во Чехово (Русија), во кој, покрај Металург, ќе настапат и екипите на Чеховски Медведи, Мешков Брест и на Стеауа. Овој турнир ќе...

читај повеќе >

Иракли Кбилашвили: Го одбрав Металург бидејќи тука најмногу просперираат младите играчи

12.07.2019

Грузискиот репрезентативен централен бек Иракли Кбилашвили е последното засилување на Металург. Младиот Грузиец, кој во Металург дојде од украинскиот тим Одеса, имал бројни...

читај повеќе >

Металург доби нов среден бек

10.07.2019

Грузискиот супер-талент Иракли Кбилашвили (21 г., 190 см.) е нов ракометар на Металург. Кбилашвили се смета за еден од најперспективните млади играчи на Грузија и тој остави...

читај повеќе >

Металург ќе се вклучи дури во третото коло на ЕХФ Купот

09.07.2019

Високиот рејтинг на Македонија и на Металург му овозможија на нашиот клуб да се вклучи во ЕХФ Купот дури во третото елиминациско коло, што значи дека ќе имаме само еден...

читај повеќе >

За Металург потпиша талентираниот голман Даниел Ѓорѓески

06.07.2019

Металург денеска се засили на голманската позиција. Нов голман во нашиот тим ќе биде талентираниот Даниел Ѓорѓески, кој ќе ги надомести заминувањата на Мартин Томовски и на...

читај повеќе >

Дамир Стојановиќ: Формата ќе ја темпираме на силните турнири во Москва и во Кањижа

04.07.2019

Подготовките за новата сезона ракометарите на Металург ќе ги почнат на 29 јули, за кога е закажан и првиот собир со новиот тренер Дамир Стојановиќ во Автокоманда. За...

читај повеќе >

Маријан Мариќ потпиша за Металург

03.07.2019

Еден од најперспективните млади хрватски ракометари, Маријан Мариќ, го стави својот потпис на договорот со Металург. Маријан (23 г., 193 см., 91 кг.) е брат на познатиот хрватски...

читај повеќе >

Металург подготовките за новата сезона ќе ги почне на 29. јули

02.07.2019

Металург, под водство на новиот тренер Дамир Стојановиќ, подготовките за новата сезона ќе ги почне на 29 јули, кога е закажан првиот собир во Автокоманда. Неколку дена пред и...

читај повеќе >

IN MEMORIAM – Почина Небојша Вујисиќ, голем пријател на Македонија и на Металург

30.06.2019

Во Австрија, на свои 51 година, почина Небојша Вујисиќ, голем пријател на Македонија и на Металург. Вујисиќ замина од позиција на претседател на Заедницата на ракометните...

читај повеќе >