Данска е шампион на Европа во ракомет на песок во двете конкуренции

08.07.2019 01:47
62362397_710558962709730_2570392280020025344_o

Во Старе Јаблонки во Полска заврши ЕП во ракомет на песок, а заврши со триумф на Данска во машка и во женска конкуренција.

.

Мажи:

Натпревар за третото место:  Унгарија – Русија  2:0 (26:20 и 23:22)

Финале:  Данска – Норвешка  2:0 (25:18 и 19:16)

1. Данска

2. Норвешка

3. Унгарија

————–

19. Македонија

.

Жени:

Натпревар за третото место:  Хрватска – Холандија  0:2 (14:23 и 20:22)

Финале:  Данска – Унгарија  2:0 (18:12 и 23:22)

1. Данска

2. Унгарија

3. Холандија

————–

20. Македонија

Прочитано 100 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 5 = 3