Топ Вести

Дебитантот Цеље го освои турнирот во Струга

20.08.2018 00:22
39589371_1670004773129327_1967661171272056832_o

Денеска заврши 46-тото издание на меѓународниот турнир во Струга. Победничкиот пехар и припадна на екипата на Цеље ПЛ, за која учеството на овој турнир е дебитанско. Во финалето Цеље го совлада тимот на Констанца.

.

Конечни резултати:

Натпревар за 7. место:  Струга – Еурофарм Работник  26:33 (10:18)

Натпревар за 5. место:  Бешикташ – Алингсас  22:29 (13:12)

Натпревар за 3. место:  Железничар Ниш – Тулуз  24:32 (14:16)

Финале:  Цеље ПЛ – Констанца  25:24 (11:13)

.

За најдобар играч на турнирот е прогласен средниот бек на Цеље Домен Макуџ. Најдобар голман е Клемен Ферлин, исто така од екипата на Цеље. Најдобар стрелец на турнирот е Горан Кузмановски од екипата на Еурофарм Работник, со 27 постигнати гола.

.

Конечен пласман:

1. Цеље ПЛ

2. Констанца

3. Тулуз

4. Железничар Ниш

5. Алингсас

6. Бешикташ

7. Еурофарм Работник

8. Струга

Прочитано 237 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


9 − 5 =