Денешни резултати на СП во Египет

15.01.2021 22:49
gal4Untitled

Денеска на СП во Египет се одиграни последните осум натпревари од првото коло на групната фаза. Се играа средбите во групите “А“, “Б“, “Ц“ и “Д“.

Денеска се случија и две големи изненадувања. Имено, Шпанија и Хрватска се спасуваа од пораз против селекциите на Бразил и на Јапонија, а и двете средби завршија со ист резултат.

.

Резултати:

Група “А“:

Германија – Уругвај  43:14 (16:4)

Унгарија – Зеленортски Острови  34:27 (19:14)

Група “Б“:

Шпанија – Бразил  29:29 (16:13)

Тунис – Полска  28:30 (17:17)

Група “Ц“:

Катар – Ангола  30:25 (14:13)

Хрватска – Јапонија  29:29 (14:17)

Група “Д“:

Аргентина – Конго  28:22 (13:14)

Данска – Бахреин  34:20 (19:10)

———————————————–

Утре ќе се играат средбите од второто коло во групите “Е“, “Ф“, “Г“ и “Х“. Во најважната од нив, Македонија ќе се сретне со селекцијата на Египет. Оваа средба ќе се игра со почеток во 18 часот.

Утрешна програма:

Група “Е“:

Австрија – Франција

Швајцарија – Норвешка

Група “Ф“:

Мароко – Португалија

Алжир – Исланд

Група “Г“:

Египет – Македонија

Чиле – Шведска

Група “Х“:

Белорусија – Кореја

Русија – Словенија

Прочитано 140 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 − 2 =