Денеска се одиграни две средби во првенството на Македонија. Табели

30.04.2018 21:31
ba6ffd566fc59088516d4b9e241d2e08_XL_resize

Денеска во првенството на Македонија се одиграни две средби, по една во плејоф и во плејаут фазата.

Македонскиот шампион Вардар ја одигра одложената средба од 3. коло против екипата на Пелистер и одржа очекувана и висока победа.

.

Пелистер – Вардар  28:43 (14:22)

Табела:

Тим Нат. Бод.
1. РК Металург 4 10
2. РК Вардар 3 9
3. Еурофарм 4 7
4. Тинекс Пролет 3 4
5. Охрид 2011 4 1
6. Пелистер 08 4 0

.

Денеска се одигра и една средба во групата за опстанок, а во неа е постигнат изненадувачки резултат. Имено, екипата на Борец му нанесе прв пораз на досега недопирливиот тим на Радовиш, а со овој триумф клубот од Велес експресно се искачи на второто место на табелата за опстанок.

.

Борец – Радовиш  37:36 (17:18)

Табела:

Бр.

 ЕКИПА  НАТ.  ПОБ.  НЕР.  ПОР.    БОД.
1.  Радовиш  12  9  2  1    29
2.  Борец  11  5  0  6    15
3.  Металург 2  11  4  2  5    14
4.  Вардар Јуниор  11  4  1  6    13
5.  Прилеп  11  3  1  7    10

.

Прочитано 176 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


4 + 6 =