MINI HANDBALL DAYS IN “AVTOKOMANDA” HALL – THE THIRD NEW YEAR’S TOURNAMENT IS STARTING

19.12.2014 00:53
finalno_mk

za tekst

On Saturday and Sunday, “Avtokomanda” Hall will be a centre of the mini handball tournament in Macedonia. HC Metalurg’s Handball Academy is organizing the third “New Year’s Tournament”, and this year, there are going to participate 19 teams in boys’ and 12 teams in girls’ competition, and all of them come from our schools in Skopje and Kumanovo.

The children will be divided into two age categories: generation 2004/5 and generation 2006 and younger.

Teams that are participating:

Boys, generation 2004/5:

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Fakom Beton Pelisterka Кеmpa
Repro 1 Маkstil Duferko Repro 21
Nova Makedonija
Bauerfeind Backstage Rе-Меdika
Stobi      

Boys, generation 2006 and younger:

Group 1 Group 2
Еvroins Renault
Dojrana PGO
Vindia City radio

Girls, generation 2004/5:

Group 1 Group 2
Duferko Repro 1
Pelisterka Кеmpa
Repro 21 Beton
Fakom Маkstil

Girls, generation 2006 and younger:

Group
Duferkо 1
Pelisterkа 1
Кеmpа 1
Beton 1

Match schedule:

Boys, generation 2004/5:

Day Group Time Match
Saturday 1 09.00 hrs Fakom – Stobi
  3 09.30 hrs
Pelisterka – Duferko
  1 10.00 hrs
Repro 1 – Nova Makedonija
  3 10.30 hrs
Duferko – Backstage
  1 11.00 hrs
Repro 1 – Stobi
  3 11.30 hrs
Pelisterka – Backstage
  2 12.00 hrs
Beton – Маkstil
  4 12.30 hrs
Кеmpа – Repro 21
  1 13.00 hrs
Fakom – Nova Makedonija
  2 13.30 hrs
Маkstil – Bauerfeind
  4 14.00 hrs
Repro 21 – Rе-Меdika
Sunday 2 11.00 hrs
Beton – Bauerfeind
  4 11.30 hrs
Кеmpа – Rе-Меdika
  1 12.00 hrs
Fakom – Repro 1
  1 12.30 hrs
Nova Makedonija – Stobi
  Semi-finals  14.00 hrs
W. G1 – W.G3
  Semi-finals  14.30 hrs
W. G2 – W.G4
  Match for 3-rd place 15.00 hrs
L. G1/G3 – L. G2/G4
  Final 15.30 hrs
W. G1/G3 – W. G2/G4

Boys, generation 2006 and younger:

Day Group Time Match
Sunday 1 09.00 hrs
Dojrana – Vindia
  2 09.30 hrs
City radio – PGO
  1 10.00 hrs
Еvroins – Dojrana
  2 10.30 hrs
Renault – City radio
  1 13.00 hrs
Еvroins – Vindia
  2 13.30 hrs
Renault – PGO
  Match for 3-rd place 16.00 hrs
Second G1 and G2
  Final 16.30 hrs
First G1 and G2

Girls, generation 2004/5:

Day Group Time Match
Saturday 1 09.00 hrs
Duferko – Fakom
  2 09.30 hrs
Repro 1 – Маkstil
  1 10.00 hrs
Pelisterka – Repro 21
  2 10.30 hrs
Кемпа – Beton
  1 11.00 hrs
Duferko – Repro 21
  2 11.30 hrs
Repro 1 – Beton
  1 12.00 hrs
Pelisterka – Fakom
  2 12.30 hrs
Кемпа – Маkstil
  1 13.00 hrs
Repro 21 – Fakom
  2 13.30 hrs
Beton – Маkstil
  1 14.00 hrs
Duferko – Pelisterka
  2 14.30 hrs
Repro 1 – Кемпа
Sunday Match for 3-rd place 12.00 hrs
Second G1 and G2
  Final 12.30 hrs
First G1 and G2

Girls, generation 2006 and younger:

Day Group Time Match
Sunday 1 09.00 hrs
Duferko 1 – Beton 1
  1 09.30 hrs
Pelisterka 1 – Кемпа 1
  1 10.00 hrs
Duferko 1 – Кемпа 1
  1 10.30 hrs
Pelisterka 1 – Beton 1
  1 11.00 hrs
Кемпа 1 – Beton 1
  1 11.30 hrs
Pelisterka 1 – Duferko 1

All teams play against each other, and the winner is the team that has the most points.

Win – 3 points

Draw – 1 point

Loss – 0 points.

Прочитано 783 пати

(0) Readers Comments

Leave a Reply


8 + 5 =