Хрватска е пред елиминација на СП во Египет. Денешни резултати

23.01.2021 23:04
141747683_3635825253132392_4714783433704007723_o_resize

Денеска се одиграни шест средби од второто коло во главните групи 1 и 2. Огромна сензација е поразот на Хрватска во мечот со Аргентина, што ги доведе “Коцкастите“ на работ на елиминација. Хрватска уште има шанса, но во последното коло ќе мора да ја совлада силната Данска, ама ќе мора и Катар да ја совлада Аргентина.

Веќе има и три селекции кои обезбедија четврт-финале на СП во Египет – Данска, Унгарија и Шпанија.

.

Резултати:

Главна група 1:

Уругвај – Шпанија  23:38 (12:24)

Полска – Унгарија  26:30 (10:16)

Германија – Бразил  31:24 (16:12)

Табела:

М. Селекција Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Бод
1 Унгарија (Q) 4 4 0 0 132 95 +37 8
2 Шпанија (Q) 4 3 1 0 126 106 +20 7
3 Германија 4 2 0 2 130 99 +31 4  
4 Полска 4 2 0 2 115 96 +19 4
5 Бразил 4 0 1 3 99 122 −23 1
6 Уругвај 4 0 0 4 71 155 −84 0

Последно коло:

Бразил – Уругвај

Шпанија – Унгарија

Полска – Германија

.

Главна група 2:

Катар – Бахреин  28:23 (13:14)

Аргентина – Хрватска  23:19 (12:12)

Јапонија – Данска  27:34 (17:19)

Табела:

М. Селекција Нат Поб Нер Пор Д.Г. П.Г. Раз Бод
1 Данска (Q) 4 4 0 0 131 90 +41 8
2 Аргентина 4 3 0 1 95 95 0 6
3 Хрватска 4 2 1 1 102 94 +8 5  
4 Катар 4 2 0 2 106 110 −4 4
5 Јапонија 4 0 1 3 109 122 −13 1
6 Бахреин 4 0 0 4 82 114 −32 0

Последно коло:

Бахреин – Јапонија

Аргентина – Катар

Данска – Хрватска

.

Президент Куп:

Зеленортски Острови – Ангола  0:10 (0:10)

Тунис – Конго  38:22 (17:13)

Прочитано 719 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 + = 9