КОИ РАКОМЕТАРИ БИЛЕ ПРОГЛАСУВАНИ ЗА НАЈДОБРИ ВО СВЕТОТ, СПОРЕД ИХФ

08.01.2013 18:08
ihf-logo-Copia

Титулата “Најдобар ракометар на светот“, според ИХФ, се доделува од 1988 година, а прв носител е Веселин Вујовиќ, сегашниот тренер на Вардар ПРО, а тогашен ракометар на Металопластика и на југословенската репрезентација.

1988  Веселин Вујовиќ  (YUG)
1989  Јае-Вон Канг  (KOR)
1990  Maгнус Висландер  (SWE)
1994  Taлант Душебаев  (RUS)
1995  Џексон Ричардсон  (FRA)
1996  Taлант Душебаев  (ESP)
1997  Стефан Штоцклин  (FRA)
1998  Даниел Стефан  (GER)
1999  Рафаел Гуијоса  (ESP)
2000  Драган Шкрбиќ  (YUG)
2001  Kјунг-Шин Јон  (KOR)
2002  Бертранд Жил  (FRA)
2003  Ивано Балиќ  (CRO)
2004  Хенинг Фриц  (GER)
2005  Aрпад Штербик  (SCG)
2006  Ивано Балиќ  (CRO)
2007  Никола Карабатиќ  (FRA)
2008  Тиери Омејер  (FRA)
2009  Славомир Шмал  (POL)
2010  Филип Јиха  (CZE)
2011  Mикел Хансен  (DEN)

2012  Даниел Нарцис  (FRA)

Прочитано 261 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 8 = 11