КОИ СЕ ДОБИТНИЦИТЕ НА “ЗЛАТНАТА АДИДАС ТОПКА“ ВО 20-ТЕ СЕЗОНИ НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

18.06.2013 22:03
FC Barcelona Intersport vs. HSV Hamburg

za tekst

“Златната адидас топка“ е наградата што ја добива најдобриот стрелец во Лигата на шампионите. Оваа сезона ја доби Ханс Линдберг (31), десното крило на шампионот Хамбург, со 101 постигнат гол.

Еве ги добитниците на оваа престижна награда во 20-те сезони на Лигата на шампионите:

1993/94  Урош Шербец, ПЛ Цеље/SLO 76 гола
1994/95  Ненад Перуничиќ, Бидасоа Ирун/ESP 82
1995/96  Карлос Ресенде, Брага/POR 80
1996/97  Карлос Ресенде, Брага/POR 82
1997/98  Jозеф Елеш, Веспрем/HUN 84
1998/99  Златко Сарачевиќ, Загреб/CRO 90
1999/00  Златко Сарачевиќ, Загреб/CRO 92
2000/01  Јуриј Koстецкиј, Брага/POR 81
2001/02  Ненад Перуничиќ, Магдебург 122
2002/03  Mирза Џомба, Веспрем/HUN 67
2003/04  Серхеј Рутенка, ПЛ Цеље/SLO 103
2004/05  Серхеј Рутенка, ПЛ Цеље/SLO 85
2005/06  Kирил Лазаров, Веспрем/HUN 85
2006/07  Никола Карабатиќ, Кил/GER 89
2007/08  Kирил Лазаров, Загреб/CRO и Олафур Стефансон, Сиудад Реал/ESP 96
2008/09  Филип Jиха, Кил/GER 99
2009/10  Филип Jиха, Кил/GER 119
2010/11  Уве Генсхајмер, РН Ловен/GER 118
2011/12  Mикел Хансен, Копенхаген/ DAN 98
2012/13  Ханс Линдберг, Хамбург/GER 101

Прочитано 810 пати

(2) Коментари

  1. Imate greshka. Kiril Lazarov 2007/08 igrashe za Zagreb ne za Veszprem

Напишете коментар


− 1 = 7