Комплетирани се првите плејоф и плејаут кола во првенството на Македонија. Резултати и табели

24.03.2018 21:17
Poland-Macedonia-03

Комплетирано е првото плејоф-коло во првенството на Македонија.

Металург и Вардар беа убедливи против екипите на Тинекс Пролет и Охрид, додека битолската пресметка повторно му припадна на Еурофарм Работник.

.

Резултати:

Металург – Тинекс Пролет  35:26 (17:11)

Охрид – Вардар  14:27 (6:14)

Еурофарм Работник – Пелистер  22:15 (10:9)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Металург 1 1 0 0 3
2 Вардар 1 1 0 0 3
2 Еурофарм Работник 1 1 0 0 3
2 Охрид 2013 1 0 0 1 0
2 Пелистер 1 0 0 1 0
6 Пролет 62 1 0 0 1 0

.

Одиграно е и првото плејаут-коло, во кое екипата на Металург 2 беше слободна.

Радовиш немаше проблем против Вардар Јуниор, ниту, пак, Борец против Прилеп.

.

Резултати:

Радовиш – Вардар Јуниор  31:25 (17:14)

Борец – Прилеп  37.30 (20:11)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Радовиш 9 7 2 0 23
2 ГРК Борец 9 4 0 5 12
3 Металург 2 8 3 1 4 10
4 Прилеп 2010 9 3 1 5 10
5 Вардар Јуниор 9 3 0 6 9
Прочитано 437 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 + = 10