Комплетирано е 10. коло на плеј-оф и плеј-аут фазите на Првата ракометна лига. Табели

06.05.2019 20:34
FLP_6701_resize

Изминатиот викенд се одигра комплетното десетто коло на плеј-оф и плеј-аут фазите на Првата ракометна лига.

.

Плеј-оф:

На врвот на табелата и натаму се три екипи што претендираат на местата кои водат директно во Суперлигата или во бараж за влез во истата. Засега водечка е екипата на Работнички, а веднаш зад нејзе се Металург 2 и Јуниор Кисела Вода, двете со ист број бодови.

Резултати:

Металург 2 – Македонија ЃП  35:20 (16:10)

Работнички – Младост  33:28 (17:11)

Тиквеш – Јуниор Кисела Вода  35:36 (18:18)

Вардар Неготино – Преспа  31:24 (14:10)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Работнички 10 8 0 2 24
2 Металург 2 10 7 1 2 22
3 Јуниор К.В. 10 7 1 2 22
4 Младост 09 10 6 0 4 18
5 Вардар Нег. 10 4 0 6 12
6 Преспа 2015 10 3 0 7 9
7 Македонија ЃП 10 2 1 7 7
8 ГРК Тиквеш 2014 10 1 1 8 4

.

Следно коло:

Македонија ЃП – Вардар Неготино

Преспа – Јуниор Кисела Вода

Младост – Металург 2

Работнички – Тиквеш

———————————————————————–

Плеј-аут:

Две екипи се издвоија на врвот на табелата. Астраион (22) и Младост Богданци (21) имаат 6 односно 5 бода повеќе од третопласираниот Аеродром.

Резултати:

Куманово – Аеродром  36:30 (18:12)

Ринија М – Весна Акумулатори  37:31 (19:13)

Астраион – Текстилец  37:24 (20:13)

Младост Богданци – Партизан  32:25 (17:8)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Астраион 10 7 1 2 22
2 Младост Бог. 10 7 0 3 21
3 РК Аеродром 10 5 1 4 16
4 Куманово 10 5 0 5 15
5 Риниа М 10 4 0 6 12
6 Весна Акум. 10 4 0 6 12
7 Текстилец 10 4 0 6 12
8 Партизан 10 3 0 7 9

.

Следно коло:

Текстилец – Аеродром

Ринија М – Куманово

Партизан – Астраион

Весна Акумулатори – Младост Богданци

Прочитано 133 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 + = 12