Комплетирано е 12. коло во плеј-офот и во плеј-аутот на Првата лига. Табели

20.05.2019 17:20
_DSC0081_resize

Викендов е комплетирано и 12. коло во плеј-офот и во плеј-аутот на Првата лига. Екипата на Металург 2 извојува значајна победа против досегашниот лидер Работнички и се најде на чекор од директниот пласман во македонската Суперлига.

.

Плеј-оф:

Резултати:

Металург 2 – Работнички  31:27 (15:13)

Тиквеш – Преспа  39:31 (18:13)

Вардар Неготино – Младост  27:25 (14:12)

Јуниор Кисела Вода – Македонија ЃП  29:25 (15:13)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Металург 2 12 9 1 2 28
2 Работнички 12 9 0 3 27
3 Јуниор К.В. 12 8 2 2 26
4 Младост 09 12 6 0 6 18
5 Вардар Нег. 12 5 0 7 15
6 Македонија ЃП 12 3 1 8 10
7 Преспа 2015 12 3 1 8 10
8 ГРК Тиквеш 2014 12 2 1 9 7

Следно коло:

Металург 2 – Тиквеш

Младост – Јуниор Кисела Вода

Работнички – Вардар Неготино

Македонија ЃП – Преспа

———————————————————————–

Плеј-аут:

Резултати:

Куманово – Текстилец  44:30 (24:14)

Астраион – Весна Акумулатори  37:14 (17:7)

Младост Богданци – Ринија М   не е одиграна

Аеродром – Партизан  46:28 (26:15)

Табела:

Следно коло:

Младост Богданци – Куманово

Весна Акумулатори – Аеродром

Партизан – Текстилец

Ринија М – Астраион

Прочитано 172 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


5 − 4 =