Комплетирано е 9. коло во плејаут-групата во првенството на Македонија. Табела

27.05.2018 10:01
c7b83769e0c9d79c28a21c05e0ab80e7_large_resize

Со двата натпревари одиграни вчера, комплетирано е 9. коло во плејаут-групата во првенството на Македонија. До крајот на првенството во оваа група остана уште само едно коло, а во него единствената непознаница е која од двете екипи, Металург 2 или Прилеп, ќе мораат да играат бараж, за да обезбедат опстанок во лигата. Токму пресметката меѓу нив ќе биде централен настан во последното коло, а овој значаен натпревар ќе се одигра во Автокоманда. Да потсетиме, на Металург 2 му е доволен и само еден бод од оваа средба.

.

Резултати:

РК Вардар Јуниор – РК Металург 2  36:33 (17:15)

РК Радовиш – ГРК Борец  39:33 (21:11)

Слободен Прилеп 2010

Табела:

Бр.

 ЕКИПА  НАТ.  ПОБ.  НЕР.  ПОР.    БОД.
1.  Радовиш  16  12  2  2    38
2.  Борец  15  7  0  8    21
3.  Вардар Јуниор  15  6  2  7    20
4.  Металург 2  15  5  2  8    17
5.  Прилеп  15  4  2  9    14

.

Последно коло:

ГРК Борец -РК Вардар Јуниор

РК Металург 2 -РК Прилеп 2010

Слободен Радовиш

Прочитано 166 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


9 − 3 =