Комплетирано е 9. коло во плејоф-групата во првенството на Македонија. Табела

27.05.2018 14:00
ba6ffd566fc59088516d4b9e241d2e08_XL_resize_resize

Со вчерашниот натпревар Еурофарм Работник – Охрид, комплетирано е 9. коло во плејоф-групата во првенството на Македонија.

Во пресрет на последното коло во првенството на Македонија е решено се освен освојувачот на четвртото место, кое води во европските натпреварувања. Тоа ќе се реши во последното коло, во директната пресметка меѓу екипите на Тинекс Пролет и на Пелистер. Домаќин ќе биде Тинекс Пролет, кому на оваа средба му е доволен и нерешениот резултат.

.

Резултати:

Вардар – Тинекс Пролет  38:25 (16:13)

Пелистер – Металург  28:34 (16:17)

Е. Работник – Охрид  28:26 (14:14)

.

Табела:

Бр.

 ЕКИПА  НАТ.  ПОБ.  НЕР.  ПОР.  ГОЛ.  БОД.
1.  Вардар  9  9  0  0  328:197  27
2.  Металург  9  7  1  1  278:247  22
3.  Е. Работник  9  5  1  3  243:242  16
4.  Т. Пролет  9  2  1  6 216:268 7
5.  Пелистер  9  2  0  7 226:284  6
6.  Охрид  9  0 1 8  205:258  1

.

Последно коло:

Тинекс Пролет – Е. Работник

Охрид – Пелистер

Металург-Вардар

Прочитано 226 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


9 + 7 =