Комплетни резултати од 10. коло на Лигата на шампионите. Табели

02.12.2019 00:27
64865816_10156582041083666_5019685534767775744_o

Заврши и десеттото коло на Лигата на шампионите, последно за 2019 година. Следното коло за групите “А“ и “Б“ ќе се игра во февруари 2020 година, додека за групите “Ц“ и “Д“ групната фаза заврши.

Вардар забележа нов пораз, овој пат од екипата на Веспрем. Втор пораз запиша и екипата на ПСЖ. Криза и во европските амбиции на Фленсбург – шести пораз за водечкиот во Бундеслигата.

.

Резултати:

Група “А“:

Пик Сегед – ППД Загреб  33:23 (14:7)

ПСЖ – Барселона  32:35 (17:16)

Елверум – Цеље ПЛ  37:26 (21:13)

Фленсбург – Алборг  29:32 (15:18)

Табела:

1_resize

Следно коло:

Пик Сегед – Алборг

ППД Загреб – Фленсбург

Цеље ПЛ – ПСЖ

Елверум – Барселона

.

Група “Б“:

Мотор Запорожје – Порто  33:29 (19:16)

Киелце – Мешков Брест  30:24 (12:11)

Кил – Монпелје  33:32 (16:19)

Вардар – Веспрем  29:38 (1:22)

Табела:

2_resize

Следно коло:

Кил – Вардар

Монпелје – Киелце

Порто – Веспрем

Мотор Запорожје – Мешков Брест

.

Групната фаза заврши во групите “Ц“ и “Д“. Двете првопласирани екипи од двете групи одат во плеј0ф, кој ќе се игра во февруари. Се игра дома-гости, а само победниците од овие два двомеча ќе се пласираат во осминафинале на Лигата на шампионите.

Спортинг Лисабон – Динамо Букурешт

Висла Плоцк – Бидасоа Ирун

.

Група “Ц“:

Еурофарм Работник – Бидасоа Ирун  25:23 (14:15)

Татран Прешов – Кокс  30:19 (15:11)

Спортинг Лисабон – Савехоф  27:20 (14:9)

Конечна табела:

3_resize

.

Група “Д“:

Кристијанштад – Висла Плоцк  24:20 (15:9)

Чеховски Медведи – Кадетен Шафхаузен  29:27 (14:14)

ГОГ – Динамо Букурешт  31:32 (16:18)

Конечна табела:

4_resize

Прочитано 423 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


6 − = 3