Комплетни резултати од 10. коло на Лигата на шампионите. Табели

03.12.2018 00:28
35525274_10155798289913666_1776430982233063424_o1-610x4311-610x431

Заврши десетото коло на групната фаза на Лигата на шампионите.

За 8 екипи од групите “Ц“ и “Д“, меѓу кои е и Металург, ова е последно коло во сезоната 2018/19. Преостанатите четири екипи, Силкеборг и Спортинг Лисабон од групата “Ц“ и Динамо Букурешт и Висла Плоцк од групата “Д“, ќе се пресметаат меѓусебе, по принцип Ц1/Д2 и Ц2/Д1, а победници ќе обезбедат пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите.

За групите “А“ и “Б“ десетото коло е исто така последно во 2018 година, а преостанатите четири кола ќе се одиграат во 2019 година, почнувајќи од февруари.

.

Резултати од 10. коло:

Група “А“:

Вардар – Киелце   28:27 (14:11)

Кристијанштад – Р.Н.Левен   27:32 (13:18)

Барселона – Мешков Брест   41:32 (22:17)

Веспрем – Монпелје   25:19 (15:11)

Табела:

а_resize

Група “Б“:

ППД Загреб – Мотор Запорожје   27:25 (14:11)

ПСЖ – Скјерн   38:28 (19:13)

Фленсбург – Пик Сегед   27:25 (14:14)

Цеље ПЛ – Нант   29:29 (15:19)

Табела:

б_resize

Група “Ц“:

Бешикташ – Чеховски Медведи   27:30 (17:17)

Татран Прешов – Металург   30:24 (15:13)

Силкеборг – Спортинг Лисабон   29:28 (16:16)

Конечна табела:

ц_resize

Група “Д“:

Адемар Леон – Елверум   24:24 (14:13)

Кокс – Висла Плоцк   27:26 (10:15)

Вакер Тун – Динамо Букурешт   29:33 (13:14)

Конечна табела:

д_resize

Прочитано 147 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


3 + 7 =