Комплетни резултати од 3. коло на квалификациите за ЕП 2020. Табели

12.04.2019 15:54
euro-2020-logo-landscape

Зад нас е комплетното трето коло од квалификациите за ЕП 2020.

За разлика од претходните две, во ова коло се случија неколку навистина големи изненадувања. На пример, Данска е поразена од Црна Гора, Франција од Португалија, а Израел од Косово.

Во за нас најважниот натпревар, Македонија славеше историска победа во Рејкјавик.

.

Резултати:

Група 1:

Полска – Германија 18:26 (10:13)

Косово – Израел  27:24 (12:8)

Табела:

1

Група 2:

Белгија – Швајцарија  25:28 (10:16)

Србија – Хрватска  25:25 (13:13)

Табела:

2

Група 3:

Грција – Турција  22:26 (11:11)

Исланд – Македонија  33:34 (17:17)

Табела:

3

Група 4:

Естонија – Латвија  18:24 (11:10)

Холандија – Словенија  26:27 (12:11)

Табела:

4

Група 5:

Чешка – Белорусија  30:31 (12:14)

Финска – БиХ  26:30 (13:15)

Табела:

5

Група 6:

Романија – Литванија  28:23 (16:13)

Португалија – Франција  33:27 (17:13)

Табела:

6

Група 7:

Италија – Словачка  26:23 (12:9)

Русија – Унгарија  19:25 (10:15)

Табела:

7

Група 8:

Украина – Фарски Острови  30:19 (17:12)

Црна Гора – Данска  32:31 (16:17)

Табела:

8

Прочитано 172 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 + 6 =