Комплетни резултати од 3. коло на Лигата на шампионите. Табели

30.09.2019 00:41
64865816_10156582041083666_5019685534767775744_o

Денеска се одиграни последните шест средби од третото коло на групната фаза на Лигата на шампионите. Македонските претставници имаа променлив успех. Вардар по голема борба минимално го порази Мотор Запорожје, додека Еурофарм Работник минимално загуби од Бидасоа Ирун. Ова е трет едноподруго минимален пораз на Е.Работник.

Од другите резултати, за одбележување е новиот пораз на Веспрем, кого ЕХФ го смета за најголем фаворит за освојување на Лигата на шампионите. Денеска Веспрем загуби на гостувањето кај Монпелје и сега е блиску до дното на табелата, со само два освоени бода.

Резултати:

Група “А“:

Пик Сегед – Фленсбург  24:24 (12:12)

Елверум – ПСЖ  22:25 (9:13)

ППД Загреб – Барселона  19:36 (9:21)

Цеље ПЛ – Алборг  28:29 (14:10)

Табела:

1_resize

Следно коло:

Фленсбург – ППД Загреб

Барселона – Елверум

Алборг – Пик Сегед

ПСЖ – Цеље ПЛ

.

Група “Б“:

Порто – Киелце  33:30 (15:12)

Кил – Мешков Брест  31:23 (13:12)

Мотор Запорожје – Вардар  30:31 (18:16)

Монпелје – Веспрем  23:18 (11:10)

Табела:

2_resize

Следно коло:

Вардар – Кил

Киелце – Монпелје

Мешков Брест – Мотор Запорожје

Веспрем – Порто

.

Група “Ц“:

Савехоф – Спортинг Лисабон  29:24 (13:10)

Кокс – Татран Прешов  29:27 (15:12)

Бидасоа Ирун – Еурофарм Работник  26:25 (11:14)

Табела:

3_resize

Следно коло:

Татран Прешов – Савехоф

Спортинг Лисабон – Бидасоа Ирун

Еурофарм Работник – Кокс

.

Група “Д“:

Динамо Букурешт – ГОГ  35:28 (17:12)

Висла Плоцк – Кристијанштад  36:29 (19:13)

Кадетен Шафхаузен – Чеховски Медведи  32:23 (15:10)

Табела:

4_resize

Следно коло:

Кристијанштад – Кадетен Шафхаузен

Чеховски Медведи – Динамо Букурешт

ГОГ – Висла Плоцк

Прочитано 89 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


6 − 4 =