Комплетни резултати од 4. коло на квалификацииите за ЕП 2020. Табели

15.04.2019 23:39
euro-2020-logo-landscape

Зад нас е четвртото коло на квалификациите за ЕП 2020 во кое Македонија освои бод во мечот со Исланд, што се одржа во Скопје. Македонија е моментално првопласирана, заедно со Исланд, и така ќе остане до крајот, доколку ги добиеме последните два натпревари во јуни – против Турција на гости и против Грција во Скопје.

За разлика од претходното, во ова квалификациско коло немаше изненадувања и се постигнати очекуваните резултати.

.

Резултати:

Група 1:

Германија – Полска  29:24 (16:16)

Израел – Косово  30:24 (11:8)

Табела:

1

Група 2:

Швајцарија – Белгија  36:22 (16:11)

Хрватска – Србија  27:23 (17:11)

Табела:

2

Група 3:

Македонија – Исланд  24:24 (10:11)

Турција – Грција  26:23 (12:9)

Табела:

3

Следно коло:

12.06.2019 г.:  Турција – Македонија

12.06.2019 г.:  Грција – Исланд

Група 4:

Латвија – Естонија  30:24 (17:12)

Словенија – Холандија  30:23 (16:11)

Табела:

4

Група 5:

БиХ – Финска  31:19 (16:10)

Белорусија – Чешка  24:26 (12:13)

Табела:

5

Група 6:

Литванија – Романија  24:23 (12:11)

Франција – Португалија  33:24 (16:15)

Табела:

6

Група 7:

Унгарија – Русија  23:23 (11:15)

Словачка – Италија  23:26 (11:12)

Табела:

7

Група 8:

Фарски Острови – Украина  26:27 (14:15)

Данска – Црна Гора  37:26 (14:11)

Табела:

8

Прочитано 379 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


3 + = 4