Металург 2 денеска ја отвора новата сезона во македонската Суперлига

17.09.2016 23:35
FLP_6703_resize

Со денешниот натпревар меѓу Пролет и Металург 2 почнува новото ракометно првенство.

И оваа година во регуларниот дел од првенството ќе се натпреваруваат десет екипи, кои ќе играат двокружно, по принцип дома-гости, а првопласираните четири екипи ќе обезбедат пласман во плејофот каде ќе им се приклучат и Металург и Вардар. Останатите шест екипи ќе бидат дел од плејаутот и ќе се борат за опстанок во лигата.

Новајлија во лигата е амбициозниот тим од Битола – Еурофарм Работник. Металург 2 својот опстанок го обезбеди со победата над Преспа, на баражот одигран во Прилеп.

Распоред на првото коло:

 

Прочитано 0 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


4 − 2 =