Металург 2 ги дозна противниците во групната фаза на Првата лига

10.08.2020 13:39
Capture_resize

Денешната ждрепка, одржана во просториите на РФМ, го смести Металург 2 во групата “Б“, заедно со екипите на РК Вардар Неготино, РК Македонија ЃП, РК Скопје 2020, МРК Куманово, РК Партизан 2016, РК Делчево-Вардар и РК Текстилец.

Натпреварите ќе почнат на 19/20 септември, а ќе се одиграат вкупно 14 кола. Првите четири екипи од двете групи ќе продолжат во плејоф, додека преостанатите ќе одат во плејаут-фазата. И во овој втор сегмент од првенството ќе се играат 14 кола, секој против секого дома и на гости, а само првопласираниот во плејоф-фазата ќе одигра еден бараж-натпревар за влез во Суперлигата против второпласираниот од плејаут-фазата во Суперлигата.

127314-rakometot-kje-pochne-vo-poln-sostav-izvlecheni-grupite-vo-prva-i-zhenska-liga_resize

Распоред на натпреварите на Металург 2 во групната фаза:

Коло 1: Металург 2 – Партизан 2016

Коло 2: Делчево Вардар – Металург 2

Коло 3: Металург 2 – Вардар Неготино

Коло 4: Македонија Ѓ.П. – Металург 2

Коло 5: Металург 2 – Текстилец

Коло 6: Металург 2 – Скопје 2020

Коло 7: Куманово – Металург 2

Коло 8: Партизан 2016 – Металург 2

Коло 9: Металург 2 – Делчево Вардар

Коло 10: Вардар Неготино – Металург 2

Коло 11: Металург 2 – Македонија Ѓ.П.

Коло 12: Текстилец – Металург 2

Коло 13: Скопје 2020 – Металург 2

Коло 14: Металург 2 – Куманово

Прочитано 315 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 + = 17